Алкоголь за кермом і влада: суддя, яка судила інших, сама потрапила під молоток
Алкоголь за кермом і влада: суддя, яка судила інших, сама потрапила під молоток
04.12.2024
120

3 грудня Вища рада правосуддя (ВРП) ухвалила рішення про звільнення судді Деснянського районного суду Києва Світлани Колегаєвої. Причиною такого рішення стало встановлене дисциплінарне порушення, пов’язане з керуванням автомобілем у нетверезому стані та подальшою поведінкою судді.

Інцидент на дорозі

Пізно ввечері 21 липня 2021 року Світлана Колегаєва, керуючи автомобілем, виїхала на тротуар. На щастя, ніхто з перехожих не постраждав, але на місце події викликали поліцію. Очевидці вимагали, щоб суддя пройшла перевірку на алкогольне сп’яніння, однак Колегаєва відмовилася проходити алкотестер на місці. Пізніше медичне обстеження виявило 2 проміле алкоголю в її крові.

Оболонський районний суд Києва визнав її винною у керуванні транспортним засобом у стані алкогольного сп’яніння, наклав штраф у розмірі 17 тисяч гривень і позбавив водійських прав на один рік.

Відмова від участі в засіданнях

Протягом розгляду дисциплінарної справи у ВРП Світлана Колегаєва не з’являлася на засідання. Спочатку вона пояснила це відпусткою, а пізніше — перебуванням на лікарняному. У квітні 2024 року суддя повідомила, що вступила до лав Збройних Сил України, після чого ВРП тимчасово призупинила розгляд справи. Проте в серпні з’явилися повідомлення про те, що Колегаєва двічі з’являлася у військовій частині в нетверезому стані, що підтверджується відповідними судовими рішеннями. Командування частини повідомило, що 12 серпня Колегаєва залишила медичний заклад і наразі її місцезнаходження невідоме.

Позиція захисту та рішення ВРП

Під час розгляду дисциплінарної справи адвокат Аліна Самарець відмовилася від захисту Колегаєвої через близькі дружні стосунки з клієнткою. У письмових поясненнях суддя заперечувала свою провину, стверджуючи, що суд першої інстанції не врахував її аргументи щодо неправильності складання протоколу та висновків медичного обстеження. Вона також вказувала на політичний тиск і розголошення інформації у ЗМІ.

ВРП перевірила всі обставини справи й дійшла висновку, що Колегаєва ухилялася від участі у судових засіданнях, намагалася затягнути розгляд справи, а її пояснення не були підтверджені переконливими доказами. Крім того, суддя мала негативну характеристику від керівництва Деснянського райсуду Києва, де зазначалося, що вона порушувала трудову дисципліну та відповідально ставилася до виконання службових обов’язків.

Таким чином, Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя ухвалила рішення про звільнення Світлани Колегаєвої з посади судді за порушення суддівської етики та поведінки, що підриває авторитет правосуддя.