Безпека України під питанням? США перекладають відповідальність на Європу – деталі
Безпека України під питанням? США перекладають відповідальність на Європу – деталі
24.01.2025
93

 Європейські чиновники активно працюють над тим, щоб отримати від адміністрації президента США Дональда Трампа зобов’язання щодо безпеки України. Як повідомляє Bloomberg, союзники Києва наголошують на важливості участі Сполучених Штатів у майбутніх гарантіях стабільності та мирного врегулювання ситуації.

Чому участь США критично важлива?

За даними анонімних джерел видання, позиція країн-членів ЄС узгоджується з думкою президента України Володимира Зеленського: лише участь США у миротворчій місії зможе забезпечити довгострокову безпеку.

Президент Зеленський заявив Bloomberg News:

"Будь-які ефективні миротворчі сили повинні включати війська США, оскільки однієї військової підтримки Європи буде недостатньо, щоб стримати путіна."

Згідно з джерелами, європейські союзники України не виключають можливості залучення американських військових, хоча адміністрація Трампа проявляла певну стриманість у цьому питанні.

Роль Європи та НАТО

Скептицизм Трампа щодо підтримки України останнім часом, можливо, пом’якшився. Команда президента США визнає, що гарантії безпеки для України є неминучим кроком. Проте Трамп очікує більш активної участі Європи у реалізації мирних домовленостей.

Один із високопоставлених дипломатів заявив:
"США очікують, що основну частину військ для миротворчих сил надасть Європа. На думку Трампа, війна в Україні – це передусім європейська справа."

Такі вимоги можуть створити новий виклик для НАТО. Як заявив анонімний представник європейського уряду, якщо союзники будуть змушені діяти без американської підтримки, це може поставити під загрозу єдність трансатлантичного альянсу.

Президент Франції Еммануель Макрон, серед інших європейських лідерів, висловлював готовність розглянути можливість відправки військових сил до України. Однак і тут виникають сумніви. Французький чиновник, знайомий із ситуацією, зазначив:
"Ми розуміємо, що не зможемо розраховувати на велику участь США. Ймовірно, Вашингтон обмежиться лише певними технічними функціями, не залучаючи своїх військових на місця."

Трамп, путін і тиск на Москву

Ситуація ускладнюється тим, що адміністрація Трампа перебуває в процесі формування політики щодо відносин із росією. Президент США вже пригрозив новими санкціями проти Москви, якщо путін не припинить бойові дії.

За словами анонімних джерел, президент США намагається посилити свої позиції напередодні майбутніх переговорів із путіним. Однак поки немає чітких сигналів, що російська сторона готова до значних поступок.

Тим часом, як повідомляє Bloomberg, спеціальний представник США з питань України та росії Кіт Келлог відвідає Київ найближчими тижнями. Його завдання – знайти рішення, яке може бути реалізоване протягом перших 100 днів нової адміністрації.

Можливості для України

Зеленський продовжує дипломатичний тиск, аби заручитися підтримкою США. Європейські союзники також сподіваються, що Трамп не змусить Київ погодитися на передчасні переговори з росією.

Водночас питання гарантій безпеки залишається відкритим. Високопосадовець НАТО Патрік Тернер зазначив:

"Щоб уникнути відновлення війни, потрібні досить надійні гарантії. Членство в НАТО – це мірило того, який вигляд матиме ефективна гарантія."

Громадська думка в Україні

За даними опитувань, 60% українців вважають, що вступ до НАТО є найефективнішим засобом захисту від повторної агресії росії. Ще 39% підтримують ідею відновлення ядерного статусу країни.

Що далі?

Попри обережний оптимізм європейських партнерів, залишається багато невизначеностей. Трампова політика, що часто змінюється, викликає побоювання щодо довготривалості американських зобов’язань. Європа, у свою чергу, має вирішити, чи готова вона взяти на себе більшу відповідальність у підтримці України.