Загальний борговий тягар в українській енергетиці продовжує зростати і вже перевищив 100 мільярдів гривень. Це стосується не лише електроенергетики, але й газопостачання. За словами директора спеціальних проєктів науково-технічного центру "Психея" Геннадія Рябцева, ситуація стає все більш критичною.
"Дуже складною, дуже гострою залишається боргова проблема. Всі борги, якщо їх сумувати, вони сягають вже понад 100 мільярдів гривень в різних галузях, не лише в електричній енергетиці, але й в газопостачанні", — зазначив Рябцев. Експерт підкреслив, що найбільша проблема полягає в тому, що немає достатніх джерел для погашення боргів. Оскільки більшість енергетичних компаній отримують доходи саме від сплати за електроенергію та газ, відсутність таких надходжень ускладнює ситуацію.
"Якщо цих коштів немає, то і не буде чим гасити борги", — пояснив Рябцев. Він наголосив на тому, що без термінових дій з боку уряду та енергетичного регулятора ситуація тільки погіршуватиметься.
"Тому зараз Кабінетом міністрів не потрібно розслаблятися і думати про те, що все позаду, не потрібно нічого робити. З боргами ніхто нічого не зробить, якщо це не зробить Кабінет міністрів і енергетичний регулятор НКРЕКП", — підкреслив експерт. Він також додав, що певні рішення вже були ухвалені, але їх реалізація відбувається повільно, а також супроводжується порушеннями процедур.
"Низку рішень вже було ухвалено, але настільки все це відбувається повільно і з такими порушеннями чинних нормативних документів, зокрема, регламенту Верховної Ради України, регламенту Кабінету міністрів України, що це відкриває достатньо широке поле для подальших оскаржень дуже важливих і дуже потрібних рішень, які чекає ринок, точніше навіть ринки, ну і всі споживачі", — заявив Рябцев.
Експерт також зазначив, що аналітики з програми "Енергетика" аналітичного центру "Український інститут майбутнього", зокрема Адріан Прокіп, закликають уряд, парламент та Національну комісію з питань енергетики врятувати енергетику від паралічу через наявність багатомільярдних боргів, які постійно зростають.
У 2024 році росія систематично завдавала ударів по енергетичній інфраструктурі України, що призвело до введення графіків відключення електроенергії по всій країні. Проте в грудні 2024 року та січні 2025-го графіки відключень практично не застосовувалися. У лютому 2025 року в мережі з'явилась інформація про можливе повернення відключень через значне похолодання. Однак в "Укренерго" спростували ці заяви, запевнивши, що ситуація стабільна.
Однак на початку березня 2025 року вже кілька разів застосовувалися графіки відключення світла. 1 березня, зокрема, в країні були введені графіки через складну ситуацію в енергосистемі. "Укренерго" пояснило обмеження потужності тим, що енергосистема України опинилася в складному стані через низку факторів, зокрема, погіршення погодних умов та проблеми з ресурсами.