У порталі "Дії" більше не можна отримати бронь від мобілізації. Пресслужба пояснила, що послуга тимчасово закрита через аудит заброньованих військовозобов'язаних, який триватиме до 15 листопада. Користувачі помітили відсутність послуги в неділю ввечері, а наступного дня її офіційно закрили.
Можливість бронювання через "Дію" з'явилася в липні. Керівники критично важливих підприємств могли подати заяву онлайн на бронювання кількох працівників і отримати відповідь – рішення про бронь. Це спростило та прискорило процес бронювання, який раніше міг тривати місяцями, що створювало ризик для бізнесу в умовах активної мобілізації.
Однак, 10 жовтня деякі медіа повідомили, що президент Володимир Зеленський висловив обурення, що в Україні було заброньовано надто багато працівників – 1,5 мільйона. За інформацією українських ЗМІ з посиланням на неназване джерело в уряді, Кабмін вирішив призупинити бронювання до 15 листопада, щоб перевірити підприємства на відповідність критеріям критичної важливості.
У свою чергу, Федір Веніславський з Комітету нацбезпеки, оборони та розвідки в інтерв'ю NV не підтвердив цієї інформації. На питання, чи призупинене бронювання до 15 листопада через аудит, він відповів: "Я не можу сказати, що бронювання поставлене на паузу. Якщо підприємство відповідає критеріям і виконує закон, то проблем з бронюванням я не бачу".
Незважаючи на це, у ЗМІ з'явився витяг з протоколу засідання Кабміну від 8 жовтня, де йдеться про рішення перевірити визначення критично важливих підприємств. Якщо буде виявлено необґрунтоване бронювання, чоловікам можуть анулювати відстрочку. У документі сказано, що до врегулювання цих питань центральній та місцевій владі рекомендували утриматися від визнання нових підприємств критично важливими.
Бронювання – це двоетапний процес. Спершу підприємство повинно бути визнане критично важливим, а потім може подати заявку на бронювання своїх працівників. Зазвичай підприємства можуть забронювати до 50% військовозобов'язаних працівників, за винятком оборонно-промислових та енергетичних компаній, яким дозволено забронювати 100% персоналу.
"Дія" допомагала підприємствам швидко проходити другий етап – бронювання конкретних працівників. Система перевіряла відповідність працівника критеріям, включно з оновленими даними в ТЦК та відсутністю розшуку військкоматом. Проте, за словами Веніславського, деякі підприємства зловживали можливостями бронювання, наприклад, намагаючись забронювати більше людей, ніж це передбачено квотами.
Депутат від "Слуги народу" Олександр Федієнко пояснив, що критичність підприємств визначають профільні міністерства та обласні адміністрації і важливо перевірити, як ці рішення приймала місцева влада. Він також зазначив випадки, коли керівники підприємств зловживали системою, залишаючи невеликі квоти, а потім подавали на бронювання працівників під час перевірок ТЦК.
Ще одне питання, яке потребує аудиту, за словами Федієнка, – це виїзд за кордон заброньованих працівників, які не повернулися в Україну після відрядження. Заброньовані працівники мають право на виїзд у відрядження, але повинні повертатися в чітко визначені терміни.
"Цифровізація – це корисна штука, але не варто під час війни цим зловживати", – написав Федієнко в своєму телеграм-каналі.