Чому у спеку не можна залишати дитину в авто навіть на хвилину: смертельні ризики

Чому у спеку не можна залишати дитину в авто навіть на хвилину: смертельні ризики

Температура в салоні може досягати 77 градусів за лічені хвилини навіть у тіні

02.07.2025
13 год. тому
6

Синоптики прогнозують, що у липні нас очікують дуже спекотні дні з температурою повітря, що сягатиме 30 градусів і вище. В такі дні навіть просто дихати на вулиці стає важко, а у салоні автомобіля ще більше. Лікарка-педіатриня Андріана Мальська нагадує батькам: ні в якому разі не залишайте дитину в авто, навіть на кілька хвилин, це може бути смертельно небезпечно. 

За словами Мальської, температура в закритому автомобілі, навіть із кондиціонером, може стрімко підвищуватися і досягати небезпечних рівнів за лічені хвилини. Тому навіть короткочасне перебування дитини в такій спекотній машині становить серйозну загрозу. 

На жаль, щороку фіксуються випадки загибелі дітей через тепловий удар у спекотних авто. У 25% випадків трагедії трапляються через недооцінку ризиків батьками або через думку, що залишити дитину ненадовго в машині безпечно. 

Температура всередині зачиненої машини може піднятися до 77 градусів за десять хвилин навіть тоді, коли на вулиці всього 18-20 градусів. Відкривати вікно на кілька сантиметрів або паркувати авто в тіні не рятує від перегріву. 

Діти до 4 років найбільше вразливі, адже їхнє тіло нагрівається в 3-5 разів швидше, ніж у дорослих, пояснює лікарка. 

Опитування показують, що 14% батьків зізнаються, що колись залишали дитину саму в машині на кілька хвилин. Наприклад, коли мати швидко заходить у магазин, а дитина в автокріслі засинає, вона думає, що нічого страшного не трапиться. Однак це не гарантує безпеки, навіть нетривале перебування в автомобілі може викликати тепловий удар, який без швидкої допомоги загрожує життю. 

Симптоми теплового удару: 

  • температура тіла понад 40°C,
  • прискорене, поверхневе дихання,
  • втрата свідомості або її порушення,
  • зниження розумової активності, марення, судоми.

У разі появи таких симптомів потрібно негайно звертатися до лікарів. Перша допомога — перенести дитину в тінь, забезпечити доступ свіжого повітря, дати пити прохолодну воду маленькими ковтками, прикласти прохолодні компреси на лоб і потилицю.
 
Діти можуть опинитися в автомобілі самі через забудькуватість батьків або якщо малеча сама залізла у машину і не може вийти. Лікарка пояснює, що через стрес і втому батьки іноді не пам’ятають, що дитина залишилась у салоні.
 
Щоб уникнути трагедії, дотримуйтеся трьох простих правил:

  1. Ніколи не залишайте дитину в машині навіть на короткий час. Закривайте автомобіль, щоб дитина не могла залізти сама.
  2. Залишайте собі візуальні нагадування про дитину — сумку, телефон або ключі на задньому сидінні біля неї.
  3. Якщо бачите дитину в авто без нагляду — негайно телефонуйте за номером 103.

Також педіатриня радить у спеку уникати активних ігор у найгарячіші години, давати дітям достатньо води невеликими порціями і одягати їх у легкий одяг з натуральних тканин.