Чому перебування на орбіті перетворює геніїв на дурнів? Нові дані шокують науковців
Чому перебування на орбіті перетворює геніїв на дурнів? Нові дані шокують науковців
Джерело
20.11.2024
111

Перебування на Міжнародній космічній станції (МКС) протягом шести місяців сповільнило мислення астронавтів. Як виявилося, воно вплинуло на швидкість обробки інформації, пам’ять й увагу, а також астронавти стали менш схильними до ризику. Що цікаво, деякі з цих змін зберігалися і після повернення на Землю. Це підкреслює необхідність вивчення впливу космічної радіації та мікрогравітації на мозок і розробки засобів протидії такому впливу. Дослідження опублікували в журналі Frontiers in Physiology.

Наскільки сильно перебування у космосі вплинуло на розумові здібності?

Науковці вивчали дані 25 астронавтів, які виконували місії на МКС, аналізуючи результати їхніх когнітивних тестів на п’яти етапах: до польоту, на ранніх і пізніх його етапах, а також одразу після повернення та за місяць після нього. Загалом когнітивна продуктивність, тобто здатність виконувати такі завдання, в астронавтів залишалася стабільною, але деякі розумові здібності погіршилися.

Зокрема, швидкість виконання завдань на пам’ять знизилася у 18,7 відсотка випадків, а на увагу — у 13,6 відсотка, і ці зміни зберігалися навіть після повернення на Землю. Найбільш помітними такі зміни були на ранніх етапах польоту, імовірно, коли організм пристосовувався до космічних умов. Можливим пристосуванням до нових умов є також зниження ризикової поведінки, яке спостерігали у частини астронавтів.

Такі результати дозволять космічним агенціям прогнозувати потенційні ризики для астронавтів у більш тривалих місіях, таких як політ на Марс. До того ж вони допоможуть у розробці програм тренувань розумових здібностей, а також плануванні роботи та відпочинку, що сприятиме підтримці когнітивного здоров’я астронавтів.

Що ще відомо про вплив космосу на здоров’я?

  • Аналіз даних астронавтів з МКС та інших космічних місій показав, що космічна радіація та мікрогравітація здатні порушувати структуру клітин нирок, погіршуючи їх роботу.
  • А на пацюках науковці також довели, що тривале перебування в космосі може призводити до еректильної дисфункції, однак виправити це можна за допомогою антиоксидантів.