Адміністрація президента США Дональда Трампа представила Києву план потенційної мирної угоди, що містить серйозні поступки на користь Москви. Як повідомляє Financial Times, серед ключових пунктів — визнання Криму частиною росії та виключення перспективи членства України в НАТО. Ці умови викликають обурення в європейських столицях і жорстке несприйняття в Києві.
Президент України Володимир Зеленський категорично відкинув пропозиції, наголосивши, що Україна не визнає російський суверенітет над жодною окупованою територією.
"Він може отримати мир або битися ще три роки, перш ніж втратить усю країну", — написав Дональд Трамп у Truth Social, розкритикувавши позицію Зеленського як "дуже шкідливу" для мирного процесу і "підбурювальну".
На думку Financial Times, визнання російського контролю над Кримом стало б найбільшою поступкою США Москві за останні місяці в спробі укласти угоду, яка дозволила б адміністрації Трампа зосередитися на внутрішніх питаннях і зняти із себе відповідальність за війну в Україні.
Водночас Вашингтон запропонував Москві виключення членства України в НАТО — давню вимогу Кремля. Однак Києву в обмін на відмову від суверенітету майже нічого не запропонували, зазначає видання. Більше того, на Україну чинився тиск, а іноді й прямі погрози.
Категоричне "ні" цій ініціативі пролунало з Європи. Західні дипломати повідомили, що лідери країн ЄС не визнають російський контроль над Кримом і не підтримають жодної угоди, що суперечить територіальній цілісності України.
"Крим — це Україна", — заявила глава дипломатії ЄС Кая Каллас.
Європейці вважають, що легалізація анексії підірве всю систему безпеки на континенті, засновану на повазі до кордонів, і стимулюватиме подальшу російську агресію — як у Грузії чи Молдові, так і в країнах Балтії, які є членами ЄС і НАТО.
"Крим і майбутні прагнення до членства в НАТО — це червоні лінії для нас. Ми не можемо від них відмовитися", — зазначив один з високопосадовців ЄС.
Навіть якщо США спробують діяти самостійно, це поставить під загрозу єдність НАТО. Представники Альянсу раніше намагалися уникнути розколу, акцентуючи увагу на оборонних витратах під час майбутнього саміту в Гаазі. Але ініціатива Вашингтона вже створює передумови для глибокої дипломатичної кризи.
Нагадаємо, президент Трамп публічно не відповів на питання, чи дійсно США готові визнати Крим російським заради миру. Його ухиляння від прямої відповіді тільки посилює напругу навколо цього питання як у Києві, так і серед союзників США в Європі.