Останніми днями в мережі почала поширюватися інформація про нібито суттєве забруднення повітря над Україною, яке демонструє спеціалізований сервіс Ventusky. Однак в Укргідрометцентрі та Міністерстві захисту довкілля й природних ресурсів спростували ці дані та пояснили ситуацію.
Чому Ventusky показує неактуальні викиди?
Фахівці Українського гідрометеорологічного центру повідомили, що Ventusky використовує чисельні моделі та глобальні бази даних, які не оновлюються в реальному часі. Зокрема, дані про забруднення беруться з міжнародних баз EDGAR та CAMS, в які були внесені українські підприємства ще понад 11 років тому. Багато з них вже припинили роботу або зруйновані через війну, проте алгоритми сервісу продовжують вважати їх активними.
Наприклад, завод, що раніше виробляв 1 млн тонн сталі та викидав певну кількість забруднювачів, все ще відображається як працюючий. Це ж стосується підприємств, таких як "Азовсталь" і Новокаховський електромашинобудівний завод. Модель прогнозує перевищення рівнів діоксиду сірки та азоту біля цих об'єктів, хоча реальних викидів там уже немає.
Яка реальна ситуація з якістю повітря?
В Укргідрометцентрі наголосили, що Україна поки не оновлює дані в міжнародних базах через безпекові ризики. Водночас, найточнішу картину дають фактичні вимірювання з наземних постів та супутниковий моніторинг. Станом на 11 лютого не зафіксовано підвищеної концентрації пилу в атмосфері, і умов для його надходження з інших регіонів немає.
Прогноз атмосферних умов:
- 11-12 лютого: повітряні маси переміщуватимуться зі сходу на захід зі швидкістю 3-10 м/с, що виключає надходження забрудненого повітря з Європи.
- 13 лютого: очікується антициклон та слабкий вітер (1-5 м/с), що може сприяти накопиченню локального забруднення у великих містах.
- 14-15 лютого: посилення вітру (5-12 м/с), похолодання та опади (переважно сніг), які сприятимуть очищенню повітря.
Думка європейських експертів
У Міністерстві захисту довкілля зазначили, що згідно з Європейською екологічною агенцією (ЕЕА), в Європі спостерігається підвищення рівня твердих часток РМ 2,5, але ця ситуація не пов'язана з пиловою хмарою, що наближається до України. Фінський метеорологічний інститут, який підтримує Україну в проєкті UFAIR, також підтвердив, що рух пилу йде в протилежному напрямку, а забруднення в ЄС спричинене погодними умовами.