Скандал із Тетяною Крупою, головою Хмельницької обласної МСЕК, продемонстрував, що керівники медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) в Україні можуть накопичувати значні статки, навіть незважаючи на відносно невеликі офіційні зарплати. Розслідування журналістів виявило, що високопосадовці в цій сфері живуть набагато багатше, ніж може здатися на перший погляд, а їхні доходи викликають питання щодо законності.
Такі факти підтверджують й інші декларації керівників МСЕК з різних регіонів країни. Чиновники цієї структури мають вагомий вплив на ухвалення рішень щодо присвоєння інвалідності, а також отримання "білого квитка" для тих, хто не хоче йти до армії. У розпал війни ці питання стали особливо гострими і судячи з того, як стрімко зростають статки керівників МСЕК, такі послуги вже давно оцінюються у чималі суми.
Декларація Крупи показала, що її офіційний річний дохід становить близько 600 тисяч гривень, зокрема 50 тисяч на місяць. Окрім цього, вона додатково отримувала близько 1,5 мільйона гривень за сумісництво, від дивідендів, оренди майна та пенсії. Однак, при цьому в неї вдома знайшли майже 6 мільйонів доларів готівкою — це приблизно 247 мільйонів гривень. Сім'я чиновниці також володіє значним майном: декількома квартирами, будинками, земельними ділянками. Водночас Крупа та її чоловік будують новий дім площею 590 квадратних метрів. Вочевидь, такі доходи й витрати не збігаються з офіційними даними, а значні суми готівки не було зазначено в декларації.
Ще один цікавий випадок — керівниця МСЕК Вінницької області Юлія Даниленко, яка, за декларацією, отримує найменшу зарплату серед своїх колег — 221 тисячу гривень на рік. Проте, при цьому вона декларує сторонні доходи на 5,5 мільйона гривень. Як виявляється, ці гроші отримані від продажу цінних паперів, хоча жодного майна чи транспорту в декларації не зазначено. Це викликає підозри щодо походження таких значних сум.
Голова львівської МСЕК Володимир Решота, який займає свою посаду вже 25 років, за 2023 рік заробив 500 тисяч гривень, але додатково отримав 4 мільйони гривень інших доходів, зокрема 3,9 мільйона, які вказані як "повернення боргу". Дружина Решоти працює в Центрі спортивної медицини й реабілітації, але заробляє вдвічі менше. Проте сім'я має три квартири у Львові, земельні ділянки, два гаражі та авто.
Цікава також декларація голови Львівської МСЕК №2 Ігоря Боженка, де зазначено зарплату у 20 тисяч гривень на місяць. Проте сім'я Боженків має значні заощадження, зокрема готівку в розмірі 93 тисяч доларів та 26 тисяч євро. Дружина отримує ще 700 тисяч гривень інших доходів.
Аналогічна ситуація з головою міжрайонної МСЕК на Львівщині Зіновією Николишин, сімейний дохід якої становить 400 тисяч гривень на рік. Проте сім'я накопичила заощадження в розмірі 300 тисяч доларів і понад мільйон гривень готівкою.
Такі випадки ставлять під сумнів прозорість роботи медико-соціальних експертних комісій та потребують ретельного розслідування з боку правоохоронних органів і НАЗК. Їхнє завдання — виявити, чи відповідають ці доходи законним джерелам, та забезпечити належний контроль над витратами.