Катастрофа для енергетики! В Україні можуть зупинити половину видобутку газу
В Україні під загрозою опинився до 50% обсягу газу власного видобутку. Причина — проєкт Технічного регламенту природного газу, який перебуває на розгляді та передбачає нові жорсткі вимоги до якості палива.
Про це заявив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
За його словами, більшість українських родовищ є виснаженими, а тому видобутий із них газ природно містить підвищену частку вуглекислого газу — до 6%. Такий показник нині є типовим для вітчизняного ресурсу.
"Отже, у разі затвердження Техрегламенту Кабінетом Міністрів України, під загрозою зупинки видобутку опиниться понад 50% усього газу власного видобутку, що не відповідає вимогам за вмістом СО₂. Вирішити проблему видобувникам непросто, адже наразі у світі не існує економічно обґрунтованого вирішення цієї задачі", — підкреслює експерт.
Проблема, за словами Омельченка, полягає у новій нормі, яка передбачає максимальний вміст вуглекислого газу лише 2,5%. Це значно жорсткіше, ніж у багатьох країнах Європи, де вже йдуть процеси перегляду стандартів. Зокрема, Румунія, де газ також має підвищений вміст СО₂ (до 8%), ініціювала обговорення адаптивних норм.
"Було б правильно, звичайно, встановити СО₂ на рівні до 6% замість 2 (2,5%)", — вважає Омельченко.
За його словами, новий регламент передбачає також запровадження ринкового нагляду. Це дає можливість вилучати "некондиційний" газ із обігу, зупиняти його подачу в ГТС, сховища, а також повністю заборонити його використання. В умовах війни та дефіциту енергоресурсів такі нововведення, переконаний експерт, можуть мати катастрофічні наслідки.
"Тобто ми встановлюємо не просто європейські стандарти, яким наш газ не може відповідати, але й тим самим примушуємо (через запровадження відповідальності) припинити 50% видобутку в країні — і це під час війни і дефіциту газу", — зазначив Омельченко.
Серед потенційних наслідків він назвав падіння бюджетних надходжень, зростання витрат на імпорт дорогого газу, ризики нестабільної роботи ГТС в опалювальний сезон 2025/26, новий тиск на платіжний баланс і валютний курс, а також репутаційні втрати через збільшення факельних викидів.
Нагадаємо, проєкт Технічного регламенту передбачає заборону на подачу в ГТС газу, що не відповідає встановленим нормам, а також впровадження санкцій проти компаній-порушників.