В американському Конгресі зареєстрували законопроєкт, який пропонує відновити механізм лендлізу для України. Відповідна інформація опублікована на сайті Конгресу США. Однак текст документа поки що відсутній.
Офіційна назва законопроєкту звучить як «Надати президенту розширені повноваження для укладання угод з урядом України про надання в оренду або лізинг оборонних товарів цьому уряду для захисту цивільного населення в Україні від російського військового вторгнення, а також для інших цілей».
Ініціатором законопроєкту виступив член Палати представників від Республіканської партії Джо Вілсон. За його словами, у разі ухвалення цього документа президент США Дональд Трамп отримає «гнучкі повноваження для відправлення переможної зброї нашим партнерам, зокрема Україні».
Нещодавно Палата представників США ухвалила закон про асигнування на потреби національної оборони на 2025 рік (NDAA). Втім, у ньому не було положення щодо продовження терміну дії закону про лендліз для України. Про це заявила посол України в США Оксана Маркарова.
Нагадаємо, що закон про лендліз для захисту демократії в Україні (Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022) був підписаний президентом США Джо Байденом 9 травня 2022 року. Цей документ продовжив традиції програми часів Другої світової війни: те, що використано чи знищено, не підлягає оплаті. Водночас, якщо Україна вже отримала безоплатну допомогу від Конгресу на суму $54 млрд, малоймовірно, що США почнуть надавати підтримку у форматі кредитування.
Варто зазначити, що перший закон про лендліз (буквально – «позичити і передати у користування», від англ. to lend та to lease) був підписаний президентом США Франкліном Рузвельтом 11 березня 1941 року. Він мав назву «Закон для забезпечення оборони Сполучених Штатів» (Act to Promote the Defense of the United States). Завдяки цій програмі США надавали союзникам військову допомогу без негайної оплати.
На тлі нової ініціативи у Конгресі виникає питання щодо її перспектив ухвалення. Враховуючи зміну політичної ситуації у США та неоднозначне ставлення до продовження підтримки України, ухвалення законопроєкту може стати предметом жвавих дискусій серед американських законодавців.
Наразі Україна має достатньо ресурсів для продовження опору російській агресії щонайменше до середини 2025 року. Однак відновлення механізму лендлізу могло б значно посилити обороноздатність країни та сприяти ефективнішому протистоянню ворогу.