Уряд України запросив високопоставлених європейських чиновників приїхати до Києва на 9 травня, щоб продемонструвати дипломатичну силу і єдність у відповідь на щорічний військовий парад, який проводить диктатор росії Володимир путін у Москві. Це рішення стало частиною зусиль України продовжити боротьбу з агресією росії, яка триває з 2014 року, і підкреслити важливість підтримки міжнародної спільноти у захисті європейських цінностей.
Як повідомляє Politico, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга передав запрошення своїм колегам по Європейському Союзу під час зустрічі в Люксембурзі. Він закликав їх "продемонструвати нашу єдність і рішучість перед обличчям найбільшої агресії в Європі з часів Другої світової війни". За його словами, присутність європейських лідерів на 9 травня в Києві стане важливим сигналом підтримки суверенітету України.
Особливо важливою частиною цього запрошення є пропозиція організувати зустріч лідерів "коаліції охочих" для визначення "гарантій безпеки" для України, після того, як буде досягнуто угоди щодо можливого припинення вогню з росією. Сибіга уточнив, що США не входять до цієї коаліції, але Україна продовжує активно співпрацювати з іншими партнерами.
"Хоча він не уточнив, де відбудеться ця зустріч, тривають переговори про можливий візит на Україну на початку травня голів держав, включно з майбутнім канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцом", - повідомили два дипломати ЄС.
У той час, як Україна готується до цього дипломатичного кроку, росія продовжує свої традиції проведення параду на честь закінчення Другої світової війни. За даними російських ЗМІ, путін надіслав запрошення лідерам Ізраїлю, Китаю, Бразилії, Словаччини та Сербії приєднатися до нього в Москві 9 травня. Проте, як зазначають експерти, він не запросив США та більшість країн Європейського Союзу.
Раніше колишній президент США Джордж Буш-молодший і колишній президент Франції Жак Ширак відвідали військовий парад на Красній площі в Москві у 2005 році. Однак останніми роками жоден західний лідер не брав участі в цьому заході, що відображає зміну ставлення до росії на міжнародній арені.
У свою чергу, країнам-кандидатам на вступ до Європейського Союзу із Західних Балкан дали чіткі вказівки не відвідувати військовий парад у Москві.