Не Польща і не Угорщина: які країни найбільше хочуть залишити наших біженців?
Не Польща і не Угорщина: які країни найбільше хочуть залишити наших біженців?
16.04.2025
10 дн. тому
2

Європейські країни зацікавлені в тому, щоб українські біженці залишилися у них. Передусім це стосується країн, які найбільш зрілі в питанні міграційної політики.

Про це в коментарі РБК-Україна сказав макроекономіст, банкір, доктор економічних наук, експерт у сфері міграційної політики Андрій Гайдуцький.

За його словами, це ті країни, де ще 50 років тому відбувся діалог в суспільстві на тему "мігранти - це добре чи погано", і які зрозуміли, що якщо не залучати іммігрантів, в країні закриється більшість заводів і фабрик.

"В першу чергу мова йде про Скандинавські країни. Ці країни у своїх суспільствах вже ментально подолали упередження щодо вихідців з інших країн і в достатньо рівній мірі залучають сирійців, пакистанців, українців тощо. Наприклад, на заводі Scania у Швеції працюють вихідці з понад 50 країн світу", - сказав він.

На його думку, цього не можна сказати про Угорщину чи Польщу, де досі відчутне негативне ставлення до іноземних працівників, а велика перевага щодо найму іноземців надається тільки українцям. 

Східна Європа 

"Але східні країни ЄС в найбільшій мірі потерпають від нестачі недорогої робочої сили, тому швидкими темпами готують населення до мультикультурного суспільства і лібералізують своє законодавство, щоб полегшити бізнесу винайм іноземців. Тому в українцях будуть зацікавлені як ті, хто залучає мігрантів останні 50 років, так і ті, хто має прискоритись, щоб їхні заводи і фабрики й надалі працювали", - сказав він.

За його словами, це в першу чергу стосується Польщі, Угорщини і Словаччини як нових "промислових центрів" Східної Європи. Вступ Болгарії та Румунії в Шенгенську зону з 1 січня 2025 року також прискорить трудову еміграцію з цих країн, це стимулюватиме місцевих роботодавців шукати робочу силу серед українців.

"Також вважаю, що з припиненням надання Німеччиною грошової підтримки, частина українських біженців переміститься в інші країни з меншими витратами на проживання - в Італію та Іспанію. Та в країни з більш високим рівнем безкоштовного соціального захисту з боку держави - у Швецію, Норвегію", - сказав він. 

Біженці в Європі 

За даними ООН, станом на 16 грудня 2024 року було зареєстровано 6,8 млн українців за кордоном. Але ці дані враховують і тих українців, які виїхали (або примусово були вивезені) в Росію та Білорусь. Якщо не враховувати українців, які перебувають на території країн-агресорів, то їхня чисельність становить 5,5 млн.

За даними ООН, найбільше українців в таких країнах:

  • Німеччина - 1,235 млн осіб,
  • Польща - 985,1 тисяч,
  • Чехія - 380,4 тисяч,
  • Велика Британія - 253,5 тисяч,
  • Іспанія - 217,0 тисяч,
  • Італія - 171,5 тисяч,
  • Франція - 64,6 тисяч.