Неможливе стало реальністю! Стовбурові клітини подарували пацієнту втрачений зір
Неможливе стало реальністю! Стовбурові клітини подарували пацієнту втрачений зір
14.11.2024
112

Уперше пацієнтам з важкими ураженнями рогівки в Японії допомогла пересадка стовбурових клітин, що відкриває нові можливості для відновлення зору у людей з порушеннями, для яких раніше не було ефективних методів лікування. Це визначне досягнення у медицині описане у журналі The Lancet і здійснене медиками з університету Осаки.

Роль стовбурових клітин у відновленні рогівки

Стовбурові клітини мають унікальну здатність перетворюватися на будь-який тип клітин, що допомагає регенерувати пошкоджені тканини. У цьому дослідженні застосували лімбальні стовбурові клітини — клітини, які розташовані на краю рогівки і відповідають за її захист і відновлення. У пацієнтів, які взяли участь у дослідженні, була значна нестача цих клітин, що викликало помутніння зору. Причиною таких порушень можуть бути автоімунні захворювання, хімічні опіки або навіть надто тривале носіння контактних лінз.

Новий метод трансплантації

Під час експериментальної операції пацієнтам пересаджували епітеліальні клітини рогівки, які були отримані зі стовбурових клітин. Цей метод унікальний тим, що клітини містять дуже мало імунних маркерів, що дозволяє пацієнтам уникати тривалої імунної терапії, знижуючи ризик відторгнення та розвитку інфекцій. Пацієнти потребували лише короткотривалого протизапального лікування, а побічні ефекти від процедури були мінімальними.

Результати, що обнадіюють

Після операції у всіх пацієнтів відбулося значне покращення зору та зменшилося помутніння рогівки. Через два роки після процедури жоден з пацієнтів не відчував серйозних побічних ефектів, таких як відторгнення трансплантата чи утворення пухлин. Успіх цієї пересадки є великим кроком для регенеративної медицини, а метод трансплантації лімбальних стовбурових клітин обіцяє допомогу багатьом людям у майбутньому.

Важливість технологій регенеративної медицини

Подібні технології активно досліджуються в інших країнах. Так, у січні 2024 року львівські медики вперше провели операції зі вживлення стовбурових клітин дітям із порушеннями рухливості кінцівок. А у США, восени 2023 року, лікарі провели пересадку цілого ока пацієнту, для чого використовували стовбурові клітини з кісткового мозку донора. Ще одним революційним відкриттям стало створення синтетичних людських ембріонів із застосуванням стовбурових клітин, що дозволяє обійтися без використання сперми та яйцеклітин.

Перспективи та виклики

Науковці зазначають, що для широкого використання нової методики потрібні подальші дослідження. Проте цей підхід може стати вирішенням для пацієнтів з обома ураженими очима. Якщо проблема стосується лише одного ока, пересадка клітин зазвичай здійснюється з іншого здорового ока пацієнта, що неможливо для пацієнтів з двостороннім ураженням.

Регенеративна медицина відкриває великі перспективи для лікування важких хвороб та відновлення функцій органів і тканин.