Не пропустіть свій шанс! Остання можливість збагатитися на валютних коливаннях
Не пропустіть свій шанс! Остання можливість збагатитися на валютних коливаннях
21.10.2024
134

На валютному ринку України триває відносна стабільність, однак динаміка різних валют залишається неоднорідною. За останні три тижні курс долара не демонструє значних коливань, зберігаючись на сталому рівні, тоді як євро зазнає суттєвого зниження.

Євро дешевшає, долар стабільний

З початку жовтня євровалюта втратила 1,10 грн у ціні, що призвело до зниження курсу до 45,30 грн/євро. Останній раз така низька ціна на євро фіксувалася ще в середині серпня. Протягом цього часу курс євро коливався в межах однієї гривні, спочатку підвищуючись, потім знижуючись. Натомість курс долара залишається стабільним, що відображає ситуацію на світових ринках та очікування інвесторів.

Експерти прогнозують продовження стабільності курсу долара

За даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, курс готівкового долара минулого тижня (14-20 жовтня) практично не змінювався. Банки та обмінні пункти продавали долар у середньому по 41,50 грн, купували по 40,97 грн. Найнижча ціна продажу долара склала 41,40 грн, найвища — 41,60 грн.

Натомість євро продовжував дешевшати. За тиждень курс продажу знизився на 35 копійок і досяг 45,30 грн/євро. Курс купівлі також зменшився на 30 копійок — до 44,69 грн/євро.

На нелегальному ринку тренди дещо відрізнялися. За даними сервісу "міняйло" на сайті finance.ua, за тиждень курс долара зріс на 12 копійок у продажу та на 5 копійок у купівлі, досягнувши відповідно 41,49 грн і 41,40 грн. Що стосується євро, то його курс значно коливався: від зниження на початку тижня до зростання ближче до вихідних. Протягом тижня євро в міняйлів подешевшав на 20 копійок у продажу та на 5 копійок у купівлі.

Роль Нацбанку у підтримці курсу

Протягом минулого тижня Національний банк України продовжував підтримувати офіційний курс долара в межах невеликих коливань — від 41,19 до 41,24 грн/долар. Щодо євро, то його офіційний курс знизився на 23 копійки і на початок цього тижня становив 44,79 грн/євро. Станом на 20 жовтня регулятор встановив новий офіційний курс — 41,23 грн/долар і 44,72 грн/євро.

Експерти відзначають, що така стабільність на українському валютному ринку пов'язана з очікуванням виборів у Сполучених Штатах, які відбудуться 5 листопада. "Наш ринок завмер в очікуванні цієї події", — коментує ситуацію член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин. "Від результатів виборів у США залежить багато чого, зокрема й інвестиції в Україну".

Що прогнозують експерти на поточний тиждень?

Експерти одностайні в прогнозах щодо курсу долара: змін не варто очікувати. "Поточний тиждень пройде в такій же "тактичній паузі", як і попередній", — вважає фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. Водночас очікування девальвації гривні залишаються актуальними, хоча й не прогнозуються на найближчий час.

Що стосується євро, ситуація виглядає складнішою. Європейський центральний банк 17 жовтня знизив облікову ставку до 3,4%, що, за економічною теорією, має послабити євровалюту. "Чи варто зараз купувати євро? Це важко сказати", — коментує Андрій Шевчишин, зазначаючи, що євро може продовжити здешевлення.

Економіст Олег Пендзин підкреслює, що євровалюта може залишатися слабкою через невизначеність в європейській економіці, зокрема у зв'язку з ситуацією в Україні.

"Доки нема чіткого розуміння щодо надійного забезпечення європейської безпеки у зв’язку з невизначеною ситуацією в Україні, годі очікувати притоку значних інвестицій у європейську економіку, – аналізує Олег Пендзин. – Тобто у середньостроковій перспективі євро слабшатиме. Чи варто зараз купувати євровалюту з розрахунку, що надалі вона подорожчає – сказати важко".

Що робити з валютою — продавати чи купувати?

Думки експертів щодо купівлі або продажу валюти різняться. Олег Пендзин рекомендує продовжувати заробляти на гривні, інвестуючи у державні облігації внутрішньої позики (ОВДП). "Умови збереження курсу дозволяють заробляти на гривневих депозитах або ОВДП з відсотками до 15%", — зазначає він.

"Якщо ситуація з курсом долара стабільна, а євро навіть дешевшає, то і поради залишаються незмінними, – говорить Олег Пендзин. – А саме: після закінчення терміну дії гривневих депозитів, у кого вони є, економічно найвигідніше інвестувати у гривневі облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) терміном дії 3-6 місяців. Там відсотки поки на рівні 15% і не треба платити жодної копійки податків".

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин упевнений, що українці продовжують активно купувати валюту для збереження заощаджень. Він радить купувати долари, бо євро може ще здешевшати.

"За минулі роки у населення виробився чіткий алгоритм: купувати готівкову валюту треба на офіційному ринку, найкраще в банку, а продавати в обмінному пункті, – зазначив Андрій Шевчишин. – За даними НБУ, майже 54% валюти куплено через банк, бо так надійніше: нехай дорожче, але банкноти нефальшиві і належної якості. А от здають люди у банки лише 16,8% валюти, бо курс купівлі, як правило, вигідніший у обмінних пунктах. Моя порада – для тих, хто робить довгострокові інвестиції і бажає мати валютну готівку під руками: саме час її купувати, поки не подорожчала. Краще долари, а не євро, бо євровалюта ще може здешевшати до 1,06 долара за євро або десь до 44 грн/євро у продажу".     

Андрій Забловський, голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні, вважає, що непроста політична ситуація стимулює попит на валюту як захист від девальвації. Він радить диверсифікувати заощадження: частину тримати в гривні, а частину в іноземній валюті.