Національний банк України (НБУ) розглядає можливість впровадження роздрібної цифрової валюти (CBDC) – е-гривні. Наразі триває підготовка до пілотного проєкту, який має дати відповідь на ключові питання щодо її доцільності та функціональності.
Про це повідомив заступник голови НБУ Олексій Шабан.
За його словами, е-гривня стане доповненням до наявних форм грошей – готівкових коштів та банківських рахунків. Це не альтернатива традиційним грошам, а додатковий фінансовий інструмент для громадян та бізнесу.
"Проте на сьогодні рішення про масштабний випуск е-гривні ще не прийнято", – зазначив Шабан.
Щоб оцінити ефективність цифрової валюти, НБУ запустить тестування з реальними користувачами та постачальниками платіжних послуг. Пілотний проєкт реалізують на основі технології DLT (Distributed Ledger Technology), що дозволить перевірити програмованість е-гривні та її здатність виконувати всі функції традиційних грошей.
Що таке е-гривня?
Як пояснив Шабан, е-гривня – це цифрова форма української національної валюти, емітентом якої виступає НБУ. Це визначення закріплено в Законі України "Про платіжні послуги".
"Тобто це така сама гривня, тільки в цифровому вигляді. Як і фізичні (готівкові) гроші, вона є зобов’язанням центрального банку", – додав він.
Якщо е-гривня буде запроваджена, вона стане законним платіжним засобом та існуватиме лише у безготівковій формі. Вона буде доступною для всіх категорій користувачів та дозволить здійснювати різні фінансові операції, зокрема:
- перекази між фізичними особами (грошові перекази між цифровими гаманцями);
- оплату товарів і послуг;
- платежі на користь держави;
- благодійні внески;
- отримання заробітної плати, соціальних виплат та інших доходів.
Очікується, що е-гривня зробить фінансові операції швидшими, безпечнішими та прозорішими, сприятиме зниженню рівня тіньової економіки та розширенню можливостей безготівкових платежів.
Нагадаємо, станом на 1 січня 2025 року в готівковому обігу України перебувало 2,6 млрд банкнот загальною сумою 814,3 млрд гривень, а також 14,8 млрд монет (без урахування пам’ятних та інвестиційних) на суму 7,96 млрд гривень.
На одного жителя України на початок 2025 року припадало в середньому 63 банкноти та 186 розмінних і обігових монет.