Переговори України і Сирії: Сибіга відкриває нову сторінку відносин із Дамаском?
Переговори України і Сирії: Сибіга відкриває нову сторінку відносин із Дамаском?
30.12.2024
98

Дамаск, 30 грудня. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів історичну зустріч із новим сирійським лідером Ахмедом аль-Шараа, який очолює країну після повалення режиму Башара аль-Асада. Це перший візит офіційної делегації України до Сирії за останні роки.

Зустріч відбулася в рамках зусиль з відновлення дипломатичних відносин між двома країнами, які були перервані внаслідок підтримки режимом Асада російської анексії Криму та окупації українських територій.

Україна передає послання підтримки

Під час зустрічі Андрій Сибіга передав особисте послання від президента України Володимира Зеленського.

"Я тут для того, щоб передати сирійському народу особисте послання від президента України Володимира Зеленського. Звучить воно дуже чітко: ми з вами, ми готові допомагати Сирійському народу, бо Україна зацікавлена в стабільній Сирії та розвитку взаємовигідної співпраці", — заявив Сибіга.

Міністр висловив впевненість, що нова Сирія, яка відходить від політики насильства та тортур, стане державою, яка поважає міжнародне право, територіальну цілісність та суверенітет України.

Гуманітарна допомога: зерно замість руйнувань

Одним із ключових моментів візиту стало оголошення гуманітарної програми "Зерно з України". Завтра до Сирії прибудуть понад два десятки вантажівок із 500 тоннами українського борошна.

"Це безкоштовна гуманітарна допомога. Перша партія. Загалом готові доставити у рази більше. В складі нашої делегації міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль, що свідчить про серйозність наших намірів розвивати співпрацю в цій сфері. Україна залишається гарантом продовольчої безпеки та допомагає іншим навіть у час війни. Це символічний контраст, росія експортувала до Сирії бомби, смерть та руйнування. Україна експортує борошно, гарантії життя та відновлення", — наголосив Сибіга.

Українське борошно забезпечить потреби понад 33 тисяч сирійських сімей протягом місяця, що підтверджує прагнення України допомагати країнам, які потребують підтримки.

Співпраця в сфері правосуддя та безпеки

Глава МЗС України також наголосив на готовності поділитися досвідом у сфері розслідування воєнних злочинів.

"Україна готова ділитися досвідом збору доказів, юридичних доказів, розслідування та роботи з притягненням воєнних злочинців до відповідальності за скоєні злочини", — заявив він.

Сибіга підкреслив, що зменшення російської присутності в Сирії сприятиме стабільності не лише в регіоні, але й у світі:

"Російський та асадівський режими того й підтримували один одного, оскільки їхня основа — це насильство і тортури. І ми переконані, що в стратегічній перспективі зведення нанівець російської присутності в Сирії сприятиме стабільності не лише Сирійської держави, але й усього Близького Сходу і Африки, навіть якщо це займе якийсь час."

Плани на майбутнє

Україна готова відкрити нову сторінку двосторонніх відносин із Сирією. Йдеться про створення спільних підприємств, розвиток промисловості, обмін технологіями, а також співпрацю у сферах кібербезпеки та захисту інформації.

За словами міністра, Україна хоче бачити більшу частку сирійських товарів у імпорті.