Рішення, яке переверне хід війни: Німеччина вдвічі збільшує підтримку України
Берлін уперше відмовився від обмеження оборонних витрат і профінансує закупівлю українських дронів та систем ППО
Уряд Німеччини планує суттєво збільшити фінансову підтримку України на оборонні потреби вже з 2025 року.
Про це в інтерв’ю «Європейській правді» повідомив посол України в Берліні Олексій Макеєв.
За його словами, уряд ФРН подав проєкт бюджету на 2025 рік, у якому закладено рекордні 8,3 мільярда євро на оборонну допомогу Україні — це вдвічі більше за суму, яка була у попередні роки. «Всі попередні урядові проєкти закладали 4 млрд, і цю суму збільшували вже у парламенті, у бюджетному процесі. А тепер — відразу закладено 8,3 млрд на 2025-й рік, та по 8,5 млрд на 26-й та на 27-й рік», — розповів посол.
Макеєв також підкреслив, що важливим політичним сигналом стало скасування так званої «стелі» витрат на оборону, що відкриває шлях для стабільної і довгострокової підтримки Збройних сил України з боку Німеччини.
Ще одним нововведенням стала участь Німеччини у «данській моделі» допомоги — це формат, за яким оборонна продукція замовляється безпосередньо у українських виробників. Посол уточнив, що саме за нинішнього уряду було укладено перший контракт на закупівлю українських дронів, яких у Німеччині не виробляють. «Ці моделі, за його словами, у Німеччині не виробляються, а сам виробничий цикл в Україні значно швидший», — пояснив Макеєв.
Щодо систем протиповітряної оборони, Україна замовила у Німеччини 18 комплексів IRIS-T SLM, з яких уже отримано сім. Кожна система включає три пускові установки середньої дальності (SLM) та дві короткої дальності (SLS). Втім, посол наголосив, що найбільш ефективними проти балістичних ракет залишаються системи Patriot. «І хоча бували поодинокі випадки, коли IRIS-T вдавалося перехопити балістику, їхнє основне призначення — інше», — зазначив він.
У контексті систем Patriot Німеччина відіграє провідну роль. Україна звернулася до Берліна з проханням допомогти придбати дві системи у США. Після останньої зустрічі у форматі «Рамштайн» стало відомо, що партнери працюють над залученням п’яти комплексів. Водночас Україні потрібно щонайменше десять таких систем, ідеться про загальноєвропейські зусилля, у межах яких кожна країна може або профінансувати нове виробництво, або передати вже наявні комплекси для оперативного посилення української ППО.