В Україні продовжили військовий стан та обов’язкову мобілізацію військовозобов’язаних до 7 лютого 2025 року. При цьому деякі категорії чоловіків-студентів та викладачів уже зараз можуть виїжджати за кордон.
Про це повідомив заступник міністра освіти та науки Михайло Вінницький в інтерв’ю ресурсу "ZN.UA". За його словами, чоловіки-студенти мають право виїжджати за кордон для участі у міжнародних освітніх програмах.
Так, з початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України чоловіки-студенти втратили можливість виїжджати на навчання у іноземних ВНЗ. Проте з 2024 року всі бажаючі можуть вирушити за кордон для участі у міжнародних освітніх програмах.
Крім цього, виїжджати за кордон можуть і викладачі, які хочуть стати учасниками програм підвищення кваліфікації або міжнародних конференції.
Для виїзду військовозобов’язаних науково-педагогічних працівників потрібен лист МОН до ДПСУ з проханням розглянути можливість перетину кордону.
"З 1 січня до 30 вересня 2024 року міністерство підготувало 1297 таких листів. За цей період вчасно не повернувся з-за кордону аж один науково-педагогічний працівник", — зазначив Винницький.
За його словами, з 1 січня до 1 квітня 2024 року 561 студент з України поїхав за кордон для участі в програмах академічної мобільності. Повернулися всі без винятку чоловіки-студенти і це дуже "хороша статистика".
Кого з викладачів не мобілізують в Україні
Призову під час загальної мобілізації не підлягають:
- наукові та науково-педагогічні працівники установ вищої та професійної передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь та працювати не менше ніж на 0,75 ставки.
- педагогічні працівники коледжів, училищ та шкіл за умови, що вони працюють не менше ніж на 0,75 ставки.
Не мають права на відстрочення вчителя, які перебувають у кадровому резерві. Це педагоги, які мають менше 0,75 ставки навантаження. Про це повідомляє " Українська правда ".
Кого із викладачів можуть мобілізувати в Україні
Так, у кадровий резерв потраплятимуть педагоги, які:
- з різних причин втратили кількість годинників у школі;
- бажають викладати в установах на деокупованих територіях.
Варто зазначити, що українським законодавством передбачено збереження за працівниками системи освіти робочого місця та посади. Таким чином, вчитель може повернутися на своє місце роботи після демобілізації.