Риси характеру, які підвищують ризик смерті від серцевого нападу: що варто знати

Риси характеру, які підвищують ризик смерті від серцевого нападу: що варто знати

Сарказм і цинізм, значно збільшують ймовірність летального результату після повторного інфаркту

18.07.2025
6 год. тому
6

Недавнє дослідження, проведене вченими Університету Теннессі (США), виявило цікаву залежність між рисами характеру людини та ризиком смерті від другого серцевого нападу. Як виявилось, такі риси, як нетерплячість і дратівливість, можуть значно підвищувати цей ризик. 

Серцевий напад — це стан, коли раптово припиняється кровопостачання серця, що призводить до пошкодження клітин серцевого м’яза. Якщо допомога не надається вчасно, наслідки можуть бути незворотними, аж до смерті. Часто люди, які пережили перший інфаркт, вмирають саме від другого. Особливо небезпечними є так звані “тихі” напади, які протікають без яскравих симптомів і тому часто залишаються непоміченими та не лікуються. 

Медики вже давно знають, що виживання після серцевого нападу залежить від часу реагування і загального стану здоров’я пацієнта. Однак нове дослідження показало, що психологічні фактори, зокрема риси характеру, також мають значний вплив. 

“Дослідники виявили, що люди, які мали «ворожі» риси характеру, піддавалися набагато більшому ризику смерті від серцевого нападу протягом наступних двох років після перенесеного інфаркту. Такі риси включають сарказм, цинізм, обурення, образливість, нетерпіння, дратівливість”, – розповіла співавтор проекту доктор Трейсі Віторі. 

Аналізуючи дані понад 2300 пацієнтів, вчені з’ясували, що наявність цих “ворожих” рис характеру пов’язана зі збільшеним часом згортання крові, підвищеним рівнем адреналіну, холестерину та тригліцеридів у крові — усі ці фактори відомі як провокатори серцевих нападів та погіршують їх клінічні наслідки. 

“Ми знаємо, що контроль над звичками способу життя покращує перспективи для пацієнтів з серцевим нападом. Наше дослідження передбачає, що поліпшення «ворожої» поведінки також може бути ефективним профілактичним заходом щодо інфарктів”, – поділилися думкою автори наукової роботи. 

Ці висновки відкривають нові можливості для підходів до профілактики повторних серцевих нападів. Вони свідчать про те, що робота над психологічним станом та емоційним самоконтролем може стати не менш важливою, ніж медикаментозна терапія чи зміна способу життя. Лікарі радять пацієнтам, які пережили серцевий напад, звертати увагу не тільки на фізичний стан, а й на власні емоції, вчитися керувати стресом та контролювати негативні емоційні реакції.