Сьогодні Дональд Трамп вдруге вступає на посаду президента США. Очікується, що його дії на посаді матимуть значний вплив на перебіг російсько-української війни та її можливе завершення. Ось як змінювались погляди Трампа на відносини з Україною за час його політичної кар'єри.
Перший термін Трампа
Під час свого першого терміну (2017-2021 роки) Трамп не надавав Україні особливої уваги. Під час виборчої кампанії 2016 року він заявляв, що Україна його не цікавить і що її вступ до НАТО йому байдуже. Однак, під тиском критики, Трамп змінив свою позицію і визнав, що Україна заслуговує на більшу підтримку з боку Європи.
У той самий час, Трамп став першим американським президентом, який надав Україні летальну зброю, зокрема снайперські гвинтівки та системи "Джавелін". Попри це, питання України не було пріоритетним у його зовнішній політиці, оскільки він зосередився на таких проблемах, як Китай, Євросоюз та Північна Корея.
Імпічмент Трампа та взаємини з Зеленським
У 2019 році, під час спроби імпічменту Трампа, значно зросла увага до відносин США з Україною. Особливу роль відіграла телефонна розмова Трампа з Володимиром Зеленським, на якій Трамп нібито намагався вплинути на розслідування проти сина Джо Байдена, що викликало звинувачення у зловживанні владою. Проте Зеленський заперечив будь-який тиск з боку Трампа.
З часом, Трамп став оцінювати дії Зеленського позитивно, наголошуючи на його рішучості в тому конфлікті.
Передвиборча кампанія 2024 року
У своїй передвиборчій кампанії Трамп неодноразово згадував Україну, але в основному критикував політику Байдена, звинувачуючи його в слабкості перед Путіним і заявляючи, що війни не було б, якби він залишався на посаді президента. Крім того, Трамп висловлював думку, що США мають зменшити фінансову допомогу Україні, переклавши основний тягар на європейські країни.
Одним з найбільш резонансних висловлювань Трампа стало його обіцяння завершити війну "за 24 години". На мітингах він заявляв, що після перемоги на виборах зателефонує путіну і Зеленському та укладе мирну угоду. Однак ближче до виборів Трамп м'якше став висловлюватися щодо часових рамок, визнаючи, що вирішення цього конфлікту буде значно складніше, ніж зупинити інші міжнародні війни, такі як конфлікт між ХАМАС та Ізраїлем.
Риторика щодо України
На тлі кампанії Трамп також заявляв, що США мають припинити пряму допомогу Україні та замінити її кредитами, підкреслюючи важливість використання ресурсів для внутрішніх потреб Америки. Крім того, він неодноразово наголошував на необхідності посилення ролі європейських країн у фінансуванні війни.
У своїх останніх заявах він також погрожував путіну обвалити ціни на нафту до 40 доларів, а Зеленському натякнув на можливість припинення військової допомоги Україні за його каденції.
При написанні матеріалу використовувались публікації CNN, Axios, BBC та Reuters.