Населення України скоротилося на 10 мільйонів осіб з початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року. Це близько чверті населення, яке постраждало через відтік біженців, падіння народжуваності та втрати на фронті.
Про це заявила Флоренс Бауер, голова східноєвропейського відділення Фонду ООН у галузі народонаселення, на прес-конференції в Женеві, передає Reuters. Бауер зазначила, що демографічна ситуація, яка вже була складною, через війну перетворилася на ще серйознішу кризу.
"Рівень народжуваності різко впав і зараз становить близько однієї дитини на жінку, що є одним із найнижчих показників у світі", - сказала вона.
Значне падіння рівня народжуваності є одним із основних факторів, оскільки в Україні наразі народжується приблизно одна дитина на жінку, що є одним із найнижчих показників у світі. Для стабільного підтримання чисельності населення потрібно 2,1 дитини на жінку.
Крім того, кількість біженців з України сягнула 6,7 мільйона осіб, більшість із яких виїхали до Європи. Військові втрати також впливають на чисельність населення, хоч оцінки кількості загиблих варіюються, але йдеться про десятки тисяч.
Точні дані про демографічні зміни можна буде отримати лише після завершення війни, коли стане можливим проведення повного перепису населення. Особливо постраждали сільські регіони, де залишилися переважно люди похилого віку, а молоді пари не можуть створити сім'ї.
За оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, на липень 2024 року населення країни становило 35,8 мільйона осіб, з яких 31,1 мільйона проживають на територіях, підконтрольних Україні.