Голова Міністерства закордонних справ Німеччини Анналена Бербок та міністр оборони Борис Пісторіус запропонували виділити додаткові три мільярди євро на термінову військову допомогу Україні. Однак, за інформацією німецького видання Der Spiegel, ініціатива натрапила на опір з боку адміністрації канцлера Олафа Шольца, яка наразі блокує це рішення.
За даними Der Spiegel, міністри Бербок і Пісторіус прагнуть надати допомогу Києву до виборів у Бундестаг, які мають відбутися 23 лютого 2025 року. Терміновість цієї ініціативи зумовлена кількома факторами: погіршенням ситуації на фронті, а також невизначеністю щодо майбутньої військової підтримки України після інавгурації обраного президента США Дональда Трампа, яка відбудеться 20 січня. На думку міністрів, зволікання з наданням допомоги може мати серйозні наслідки для України, враховуючи постійні загрози з боку росії.
Однак, відомство федерального канцлера Шольца не підтримує цієї ініціативи. Вони вважають, що вже передбачені чотири мільярди євро військової допомоги, заплановані на 2025 рік, будуть достатніми для задоволення потреб України. Канцелярія Шольца також вказує на можливість використання кредиту на 50 мільярдів доларів, наданого країнами Великої сімки (G7), які можуть бути частково забезпечені за рахунок заморожених російських активів. З цієї причини Шольц не бачить потреби у додаткових витратах.
Крім того, як зазначає Der Spiegel, канцлер Шольц не хоче надавати додаткову військову допомогу Україні перед виборами, щоб не посилювати політичну напругу всередині країни. Чиновники, близькі до Шольца, вважають, що таке рішення може відштовхнути частину виборців, зокрема серед прихильників Соціал-демократичної партії Німеччини (СДПН).
Ініціативу Бербок і Пісторіуса було розпочато ще в листопаді 2024 року, після того, як у Німеччині розпався урядовий коаліційний блок. Міністри закордонних справ і оборони спільно з військовими експертами розробили список необхідних Україні озброєнь, серед яких — три системи ППО IRIS-T, боєприпаси для зенітних ракетних комплексів Patriot, десять гаубиць і додаткові артилерійські боєприпаси.
Офіційних коментарів з боку німецького уряду з цього питання поки не надходило. Однак у грудні 2024 року, під час свого візиту до Києва, Олаф Шольц підтвердив, що Німеччина залишається одним із найрішучіших прихильників України в Європі. Він також заявив, що до кінця 2024 року Берлін поставить в Україну озброєння на суму 650 мільйонів євро.