Президент США Дональд Трамп заявив про можливе припинення вогню в Україні "в не надто далекому майбутньому" та окреслив бачення ролі України і президента Володимира Зеленського у мирних переговорах. Він також висловився щодо майбутньої допомоги США Києву.
Україна у мирному плані США
Трамп вважає, що припинення вогню може статися "в не надто далекому майбутньому". При цьому він наголосив, що не бачить загрози для діалогу з росією без участі президента Зеленського. Водночас питання про рівноправність України у мирному процесі він назвав "цікавим". "Це не хороша війна, і я думаю, що їм доведеться укласти мир", — заявив Трамп.
На запитання, чи підтримує він варіант поступок територією для завершення війни, Трамп відповів: "Йому доведеться робити те, що він повинен, але його рейтинги, м'яко кажучи, не надто високі". Водночас президент США заперечив можливість виключення Зеленського з переговорного процесу.
На думку Трампа, путін не прагне завершення війни, щоб через шість місяців знову повернутися до військових дій. Він також вважає, що повернення України до кордонів 2014 року є "малоймовірним", хоча згодом країна може відновити частину втрачених територій.
Трамп зазначив, що в Україні "в якийсь момент" мають пройти нові вибори.
Реакція Європи на переговори США і рф
Європейські лідери занепокоєні тим, що Трамп веде переговори про майбутнє України без їхньої участі. Високопосадовці ЄС заявили Financial Times, що їх обурює перспектива виключення Європи з мирного процесу, тоді як на неї можуть покласти фінансовий тягар відновлення України та гарантування її безпеки.
"Американці не бачать ролі Європи у великих геополітичних питаннях, пов'язаних із війною. Це буде справжнім випробуванням єдності", — заявив один із європейських чиновників.
"Трамп бачить у нас гроші. І, чесно кажучи, ми не ясно уявляли, який вигляд матиме наше місце за столом в обмін на ці гроші", — додав він.
Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес наголосив на необхідності єдиного бачення ситуації серед європейських країн: "У цей час невизначеності та змін як ніколи важливо, щоб у європейців було спільне розуміння того, що відбувається".
Видання The Guardian зазначає, що швидкий розвиток подій викликає занепокоєння у Європі, адже путін і Трамп ведуть перемовини про майбутнє континенту без участі європейських лідерів. Водночас міністр оборони США Піт Гегсет має зустрітися з міністрами країн НАТО в Брюсселі для обговорення ситуації.
Європейські лідери вимагають участі в переговорах
Європейські міністри закордонних справ опублікували спільну заяву, наголошуючи на важливості їхньої присутності у процесі мирних переговорів. "Без участі європейців не буде справедливого і міцного миру в Україні", — йдеться в документі.
Зокрема, глава МЗС Німеччини Анналена Бербок та її іспанський колега Хосе Мануель Альбарес Буено заявили, що жодне рішення щодо України не може бути ухвалене "без України", і закликали ЄС зберігати єдність у цьому питанні.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що питання співпраці з США було темою обговорення: "Немає кращої гарантії безпеки нашого континенту, ніж тісна трансатлантична співпраця".
Політична критика позиції Трампа
Bloomberg зазначає, що деякі європейські лідери стурбовані тим, що Трамп своїм дзвінком до путіна кардинально змінив політику США щодо України. "Трамп фактично здався путіну", — заявив ексрадник з національної безпеки Джон Болтон в інтерв'ю CNN.
Politico повідомляє, що союзники України шоковані заявою Трампа про початок негайних переговорів з путіним щодо припинення війни.
Сенатор США Адам Шифф жорстко розкритикував президента: "Трамп назвав нашого ворога, росію, перш ніж назвати нашого союзника, Україну. А його міністр оборони виключив майбутнє України в НАТО і відновлення її суверенітету. Це здавання інтересів України та наших власних ще до початку переговорів".
Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас оприлюднила заяву від групи країн Веймарської республіки (Франція, Польща, Німеччина, Іспанія, Італія, Велика Британія), наголосивши: "Незалежність та територіальна цілісність України безумовні. Тепер нашим пріоритетом має бути зміцнення України та надання надійних гарантій безпеки".