США та росія проводять другу за місяць зустріч, цього разу в Стамбулі. Як офіційно заявлено, представники обговорюють питання "нормалізації роботи посольств" двох країн. Переговори проходять за закритими дверима, а склади делегацій не розголошуються.
Деталі зустрічі в Стамбулі
За даними прокремлівських ЗМІ, російська делегація прибула на переговори щодо роботи дипломатичних місій. Російська сторона стверджує, що зустріч почалася за планом о 10:00 за місцевим часом (09:00 за Києвом). Напередодні глава МЗС рф Сергій Лавров зазначав, що в переговорах беруть участь "дипломати високого рівня, експерти" і що за підсумками зустрічі стане зрозуміло, "наскільки сторони можуть рухатися швидко і ефективно".
Офіційний представник МЗС Туреччини Онджу Кечелі підтвердив, що зустріч є технічною і не включає обговорення війни в Україні. Водночас Анкара заявила про готовність підтримати мирні зусилля.
Підсумки попередньої зустрічі в Саудівській Аравії
Попередній раунд перемовин відбувся 18 лютого 2025 року в Ер-Ріяді, столиці Саудівської Аравії. Це була перша зустріч такого рівня з моменту початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Американську сторону представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з національної безпеки Майк Волтц та спецпосланець президента Стів Віткофф. Від росії у переговорах брали участь глава МЗС рф Сергій Лавров, помічник диктатора путіна Юрій Ушаков та голова російського фонду прямих інвестицій Кирило Дмитрієв.
За підсумками зустрічі сторони домовилися створити "механізм консультацій для усунення недоліків у двосторонніх відносинах" та "призначити високопоставлені команди для роботи над якнайшвидшим припиненням війни в Україні".
Держсекретар США наголосив, що для припинення будь-якого конфлікту "всі сторони повинні йти на поступки, і важливо визначити, які саме". Також у Саудівській Аравії Москва та Вашингтон погодили відновлення чисельності персоналу своїх посольств. За словами Рубіо, "ефективна комунікація залежить від роботи дипломатичних каналів, інакше всі переговори щодо України можуть зайти в глухий кут".
Лавров стверджував, що США пропонували рф "запровадити мораторій на удари по енергетичних об'єктах", однак Москва відмовилася.
Реакція України та США
Президент України Володимир Зеленський критично оцінив переговори США та рф, заявивши, що таким чином Вашингтон допоміг терористу путіну вийти з міжнародної ізоляції. Він наголосив на необхідності участі України та європейських країн у таких перемовинах, щоб забезпечити справедливі та стійкі рішення щодо безпеки.
Натомість президент США Дональд Трамп різко висловився щодо відсутності України на переговорах у Саудівській Аравії. Коментуючи можливе розчарування Києва через це, він сказав:
"Це я розчарований, що йде війна вже три роки. Цього б не сталося, якби я був президентом. Вони розчаровані, що не отримали місце за столом, але в них було три роки", — зазначив Трамп і додав, що здатний "покласти край цій війні".
Очікування від зустрічі в Стамбулі
Оскільки зустріч у Стамбулі є технічною, навряд чи варто очікувати великих політичних проривів. Водночас сам факт продовження контактів між США та росією може свідчити про поступову зміну дипломатичної ситуації.