4 березня 2025 року США здійснили черговий крок у своїй торговельній політиці, запровадивши 25%-ві мита на імпорт товарів з Канади та Мексики, а також 20%-ві мита на китайські товари. Як повідомляє Bloomberg, єдиним винятком є енергоносії з Канади, на які встановлено мито в 10%. Така рішуча політика викликала хвилю занепокоєння серед економістів та міжнародних торгових партнерів США.
У відповідь на ці нові мита Канада оголосила, що запровадить заходи у відповідь, які торкнуться американських товарів на суму близько 20 мільярдів доларів. Це стало черговим етапом у торговій війні, розв'язаної адміністрацією Дональда Трампа проти своїх найбільших економічних партнерів. Китай і Канада вже оголосили про відповідні митні тарифи, а Мексика готує свої контрзаходи.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що у відповідь на дії США країна введе 25%-ві мита на імпорт товарів на суму 30 мільярдів канадських доларів. Ці мита будуть діяти до тих пір, поки США не скасують свої митні тарифи проти Канади. Сума в 30 мільярдів канадських доларів є частиною більш широкого пакету заходів у відповідь, що охоплює імпорт товарів зі США на загальну суму 155 мільярдів канадських доларів. Залишок у розмірі 125 мільярдів канадських доларів набуде чинності після 21-денної консультації.
Крім того, Китай оголосив, що з 10 березня 2025 року введе додаткові мита на американські товари в розмірі від 10 до 15%. Рішення щодо мита на китайські товари США, які запровадив Трамп, викликає все більше напруги у відносинах між двома країнами.
Президент Мексики Клаудія Шейнбаум також заявила, що її країна готова відповісти на нові митні тарифи США. Як очікується, Шейнбаум зробить офіційну заяву на ранковій пресконференції в Мехіко 4 березня.
Вплив на економіку та ринки
Керівники корпорацій та економісти стверджують, що введення 25%-вих мит на товари з Канади і Мексики, які охоплюють понад 900 мільярдів доларів щорічного імпорту в США, завдасть серйозного удару по високоінтегрованій економіці Північної Америки. "Рішення Трампа запровадити мита проти Мексики і Канади перетворило страх на реальність", - заявив Васу Менон, керуючий директор з інвестиційної стратегії OCBC.
Менон підкреслив, що нові мита можуть серйозно потрясти ринки, оскільки інвестори побоюються, що це призведе до зростання інфляційних очікувань і уповільнення економічного зростання США. "Існує також додатковий ризик того, що Канада і Мексика вживуть заходів у відповідь, і якщо це станеться, Трамп може ще більше підвищити ставки і викликати ще більше занепокоєння", - додав він.
Реакція валютних ринків
Ці торгові новини вже вплинули на валютні курси. Канадський долар і мексиканське песо впали до найнижчого рівня за місяць, оскільки побоювання торгової війни стали реальністю. Інвестори виявляють стриманість, що відображається у ослабленні валют цих країн на світових ринках.
Євро також зазнав невеликого зниження, торгуючись на рівні 1,04795 долара, після різкого зростання в попередній торговій сесії. Інвестори залишаються в напрузі, сподіваючись на мирну угоду, яка зможе покласти край війні в Україні. У той же час, європейські лідери продовжують виносити пропозиції про перемир'я.
Крім того, євро не показав істотних коливань після того, як представник Білого дому підтвердив, що Сполучені Штати призупиняють військову допомогу Україні, що сталося лише кілька днів після конфлікту Трампа з президентом України Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.