Світ на межі катастрофи: китайці вчаться вбивати в Україні — наступна ціль Тайвань
Світ на межі катастрофи: китайці вчаться вбивати в Україні — наступна ціль Тайвань
18.04.2025
7 дн. тому
2

Участь китайських військових у війні в Україні на боці росії викликає занепокоєння серед західних аналітиків та політичних оглядачів. Як повідомляє The Hill, Китай, імовірно, використовує війну в Україні як тренувальний майданчик для своєї армії з метою підготовки до потенційного вторгнення на Тайвань.

Колумніст Гордон Чанг вважає, що Пекін не лише підтримує росію в її агресії, але й активно використовує конфлікт як можливість навчити свої війська сучасній війні. Йдеться як про спостереження, так і, ймовірно, про безпосередню участь китайських військових чи найманців у бойових діях.

"Комуністична партія прагне отримати безпосередній досвід з поля бою в Україні, щоб використати його для підготовки Народно-визвольної армії (НВАК) до майбутніх воєн. Для НВАК поле бою в Україні є найяскравішим і найжорстокішим прикладом революційного протистояння між безпілотними озброєннями та системами радіоелектронної боротьби, спрямованими проти них", — пояснює Річард Фішер з вашингтонського Міжнародного центру оцінювання та стратегії.

Фішер зазначає, що успішне вивчення та впровадження досвіду з України може дати Китаю перевагу у можливому військовому конфлікті за Тайвань.

"Якщо НВАК зможе засвоїти й використати уроки, отримані на полі бою в Україні, вона може значно збільшити свої шанси на швидку бліцперемогу на Тайвані", — додає аналітик.

Гордон Чанг також наголошує, що роль Китаю у підготовці вторгнення росії була глибшою, ніж вважалося раніше. За його словами, спільна заява лідерів Китаю та росії, зроблена 4 лютого 2022 року, могла бути сигналом згоди на вторгнення.

"Цілком ймовірно, що китайські офіцери роблять більше, ніж просто спостерігають і звітують Китаю. Можливо, вони також дають поради своїм російським колегам. Зрештою, Китай від самого початку підтримував військові зусилля росії", — зазначає Чанг.

Він також звертає увагу на те, що участь Північної Кореї у конфлікті, як і діяльність найманців, навряд чи могла відбутися без відома та схвалення Пекіна.

Чарльз Бертон, експерт аналітичного центру Sinopsis та колишній канадський дипломат у Пекіні, вважає, що Китай діє поступово, у стилі “гібридної участі”, розгортаючи обмежену кількість військових у межах стратегії правдоподібного заперечення.

"Це майже напевно буде супроводжуватися поступовим введенням сучасного китайського наступального озброєння", — підкреслює він.

Бертон також висловлює побоювання, що росія, яка все більше залежить від китайської підтримки, не зможе відмовити Пекіну в участі у майбутніх операціях, зокрема проти Тайваню.

"Китайські та російські військові регулярно проводять спільні навчання у Східній Азії. Тому Пентагон повинен припускати, що ці дві держави, разом з Північною Кореєю, будуть воювати разом під час наступної війни. Тому Китай, ймовірно, бачить велику перевагу в тому, що китайські війська, навіть якщо це будуть лише найманці, воюватимуть в Україні", — підсумував Чанг.

На цьому тлі офіційний Пекін заперечує свою причетність до участі китайських громадян у війні в Україні. Влада КНР заявляє, що після з’ясування всіх обставин щодо захоплених у полон осіб у Донецькій області, їхні дії будуть оцінені згідно з китайським законодавством.