Тарифи Трампа спричинили катастрофічний вплив на нафту – навіть пауза не допоможе
Тарифи Трампа спричинили катастрофічний вплив на нафту – навіть пауза не допоможе
10.04.2025
15 дн. тому
20

Ціни на нафту продовжують знижуватись на тлі ескалації торговельної війни між США та Китаєм. 10 квітня 2025 року ціни на нафту обвалились, попри оголошену президентом США Дональдом Трампом 90-денну паузу на введення нових тарифів для інших країн. Однак загроза поглиблення конфлікту з Китаєм, а також зростаюча невизначеність на світових ринках залишають тінь на подальших перспективах цін на нафту. 

Ф'ючерси на нафту марки Brent знизились на 77 центів, або 1,18%, і торгуються на рівні 64,71 долара за барель, у той час як ф'ючерси на нафтопродукти West Texas Intermediate (WTI) впали на 65 центів, або 1,04%, до 61,70 долара за барель. За останній тиждень на ринку нафти спостерігається значна волатильність: після попереднього падіння на 7% ф’ючерси на нафту встановились на рівні на 4% вище. 

"Тарифна війна, яку веде Трамп, залишає негативний слід на глобальному економічному середовищі", — зазначають аналітики Reuters. Навіть оголошення паузи в тарифній політиці не могло суттєво полегшити ситуацію на нафтових ринках. Президент США не змусив зупинитись свою агресивну торговельну політику: вже після оголошення про паузу, Трамп підвищив тарифні ставки для Китаю до 125% з раніше запроваджених 104%. 

"Ця невизначеність все ще, найімовірніше, гальмуватиме глобальне зростання, що явно викликає занепокоєння щодо попиту на нафту", — підкреслили експерти ING у своїй аналітичній записці. Вони також зазначили, що вплив на попит на нафту буде залишатись негативним через високу ступінь економічної невизначеності, створену підвищеними митами та новими торговельними бар'єрами. 

У свою чергу Китай на 10 квітня відповів на підвищення тарифів з боку США і ввів мито в розмірі 84% на американські товари. Це не залишилось без наслідків, оскільки підвищення мита на товари з США ще більше загострило торговельну напруженість між двома економічними гігантами. 

"Ми можемо очікувати, що ціни на нафту відновлять свою ширшу тенденцію до зниження, коли оптимізм щодо нещодавнього відтермінування мита зникне", — зазначив Еп Джун Ронг, ринковий стратег платформи IG. Згідно з його прогнозами, зниження попиту на нафту через перешкоди в економічному зростанні Китаю буде й надалі мати негативний вплив на ринок нафти. Водночас він зазначив, що перспектива економічного спаду в результаті продовження торговельної війни робить майбутнє нафтового ринку вкрай непередбачуваним. 

Інвестори також слідкують за змішаними сигналами з боку пропозиції на ринку нафти. "Ціни на нафту знайшли певну підтримку після того, як Keystone Pipeline оголосив форс-мажор щодо запланованих поставок нафти", — відзначили аналітики ANZ Research. Тим не менше, є ризики зниження цін через зростаючу пропозицію нафти від членів ОПЕК. Очевидно, що надмірна пропозиція може призвести до подальшого зниження цін, навіть попри наявні обмеження на деякі поставки. 

2 квітня 2025 року адміністрація Трампа офіційно ввела нові "взаємні" мита, які торкнулися близько 185 країн. Мінімальний розмір тарифу для більшості країн становив 10%, включаючи Україну. Для Китаю нові тарифи складали 34%, однак після введення 20%-го мита проти КНР за постачання фентанілу, сукупні тарифи для Китаю досягли 54%. 

У відповідь Китай 4 квітня запровадив 34%-ве мито на всі товари зі США, а також попередив про можливість введення експортного контролю на рідкісноземельні метали, які використовуються для виготовлення високотехнологічних продуктів, зокрема комп’ютерних чипів. Трамп, у свою чергу, розкритикував такі дії Китаю, назвавши їх "помилкою", і вже 9 квітня вирішив підвищити мита на китайські товари до 104%. 

Китай не залишився осторонь і 9 квітня ввів підвищення мит до 84%. Це викликало подальшу ескалацію напруженості між двома найбільшими економіками світу. Трамп у свою чергу знову підвищив мита для Китаю до 125% і одночасно оголосив про 90-денну паузу на нові тарифи для інших країн. За його словами, це було необхідно "для збереження стабільності на глобальних ринках та підтримки міжнародної торгівлі". 

7 квітня ціни на нафту знизились більш ніж на 3%, продовживши падіння, яке почалося в кінці березня. Цьому сприяла ескалація торговельної напруженості між США та Китаєм, що розпалило побоювання рецесії, яка може призвести до зниження попиту на нафту. Враховуючи негативні прогнози щодо глобального економічного зростання, відновлення стабільності на нафтовому ринку здається малоймовірним у короткостроковій перспективі.