Терміново: генерали, які здали частину Харківщини у 2024 році, опинилися за ґратами
Терміново: генерали, які здали частину Харківщини у 2024 році, опинилися за ґратами
20.01.2025
42

Працівники Державного бюро розслідувань (ДБР) у співпраці з Службою безпеки України (СБУ) затримали трьох колишніх командирів: двох генералів та полковника, чиї дії, за версією слідства, спричинили втрату частини території Харківщини у травні 2024 року. Про це повідомили в ДБР.

"Колишні командири оперативно-тактичного угруповання “Харків”, 125-ї окремої бригади територіальної оборони та 415-го окремого стрілецького батальйону 23-ї окремої механізованої бригади своїм недбалим ставленням до військової служби дозволили військам російської федерації захопити частину території Липецької сільської територіальної громади Харківського району", — йдеться у повідомленні ДБР.

За інформацією бюро, недбалість командирів призвела до значних втрат особового складу та озброєння, а також до зриву оборонних заходів на визначеній ділянці державного кордону. Зокрема, бригадний генерал, відповідальний за оборону 125-ї окремої бригади територіальної оборони, визначив позиції, які не відповідали її бойовим можливостям. При цьому він не залучив інші доступні підрозділи для посилення оборони.

У ДБР уточнили, що генерал допустив низку критичних помилок, включаючи недостатній контроль за підготовкою та веденням оборонних дій. "Він не здійснив своєчасного маневру силами та засобами угруповання, не організував підтримку підрозділів бригади артилерією та повітряними силами", — зазначено в повідомленні.

Генерал-лейтенант, який очолював 125-у окрему бригаду територіальної оборони, за версією слідства, неадекватно оцінив спроможності противника та його здатність до відновлення наступу. "Він не забезпечив облаштування позицій бойової охорони, не провів належного укомплектування бригади та визначив завищені бойові завдання для підрозділів", — інформують у ДБР.

Також генерал-лейтенант, попри наявність інформації про підготовку наступу ворога, не повідомив про це підлеглих та не забезпечив їх готовність до оборони. "Уже під час бою він не організував належної артилерійської підтримки, не забезпечив взаємодії між підрозділами бригади та не володів повною інформацією про ситуацію на полі бою", — наголосили в бюро.

Колишній командир 415-го окремого стрілецького батальйону 23-ї окремої механізованої бригади, своєю чергою, не організував оборону в населених пунктах Стрілеча, Красне, Липці та Слобожанське, які входили до батальйонного рубежу оборони. Він не визначив об’єкти для обладнання опорних пунктів та ігнорував заходи з протидії підземно-мінній боротьбі ворога.

"Під час відбиття наступу противника комбат не доповів старшому командиру про результати бою, не вжив заходів для припинення самовільного відходу 12 військовослужбовців та видав бойовий наказ без узгодження зі старшим командиром. Крім того, він проігнорував розпорядження про відновлення втрачених позицій", — йдеться в повідомленні ДБР.

Унаслідок цих порушень противник зміг заволодіти позиціями підрозділів першого та другого ешелонів, проникнувши вглиб смуги оборони до 10 кілометрів. Це спричинило втрату контролю над частиною території вздовж державного кордону України.

Після затримання підозрюваних доправили до Києва. Їм буде оголошено про підозру у недбалому ставленні до військової служби, що спричинило тяжкі наслідки, відповідно до ч. 4 ст. 425 Кримінального кодексу України. Командиру 415-го батальйону також інкримінують самовільне залишення поля бою за ст. 429 КК України. Санкція цих статей передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком до 10 років.

У ДБР повідомили, що планують звернутися до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу для всіх підозрюваних у вигляді тримання під вартою.