Рівень захворюваності на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) в Україні показує тенденцію до зниження, однак ситуація залишається складною. Про це в ефірі 24 каналу повідомив доктор медичних наук, імунолог Андрій Волянський.
В Україні наразі домінує вірус грипу А, зокрема пандемічний штам H1N1 та варіант H2N3. Протягом останніх двох тижнів спостерігається різке зростання випадків грипу B, лінії Victoria, який на сьогоднішній день складає майже 100% всіх зареєстрованих випадків цієї категорії.
"Цей епідеміологічний сезон є вкрай складним. Хоча штами, які циркулюють зараз в Україні, відповідають вакцинам, перебіг хвороби в цьому сезоні є важчим, а рівень летальності значно підвищився", – зазначив Волянський. Якщо в звичайних умовах смертність від грипу складає близько 0,1%, то в поточному сезоні вона досягла вже 2%. За словами експерта, серед основних причин тяжкого перебігу захворювань виділяються низький рівень охоплення вакцинацією в Україні (менше 1% населення) та запізніле звернення за медичною допомогою.
Імунолог акцентує на специфіці грипу: "Грип має характерну ознаку – швидко спускається в легені. Людина може померти на 5-6 день з початку захворювання. Проблема полягає і в нерішучості лікарів, які не завжди призначають специфічні препарати проти грипу. Це призводить до тяжких випадків перебігу хвороби та ускладнень, таких як бактеріальна пневмонія".
Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я України, у період з 5 по 11 березня було зафіксовано зниження захворюваності на грип та ГРВІ, проте смертельних випадків за цей період не зафіксовано. Однак епідемічний поріг перевищено в кількох областях: Житомирській, Волинській та Закарпатській. Водночас кількість випадків COVID-19 значно зменшилася в порівнянні з минулим роком. Якщо в 2023 році спостерігалося одночасне поширення грипу та коронавірусу, то наразі позитивні зразки на COVID-19 складають лише 5-6%, тоді як грип або риновірус виявляються у понад 10% випадків.
Імунолог уточнив, що симптоми COVID-19 і грипу дещо відрізняються. Основні симптоми COVID-19 включають слабкість, втома, незначне підвищення температури, а також локальні симптоми, такі як кашель і нежить. У свою чергу, для грипу характерна сильна інтоксикація, виражена слабкість, головний та м'язовий біль, а також значне підвищення температури – від 38°C і вище.
Лікарі рекомендують не ігнорувати швидкі тести на виявлення грипу та COVID-19, адже своєчасна діагностика може допомогти уникнути тяжких наслідків і ускладнень.