Пекін жорстко відреагував на нову торговельну загрозу з боку США. Якщо президент Дональд Трамп реалізує свою обіцянку щодо підвищення мит на китайські товари ще на 50%, Китай заявляє про готовність до рішучих дій — навіть до повномасштабної торговельної конфронтації.
Про це повідомляє агентство Reuters із посиланням на заяву Міністерства торгівлі КНР.
«Загроза американської сторони підвищити мита проти Китаю є помилкою на помилці, яка вкотре демонструє шантажистську природу американської сторони. Якщо США наполягатимуть на своєму, Китай боротиметься до кінця», — йдеться в офіційній заяві.
Трамп раніше оголосив про плани з 9 квітня запровадити додаткове 50%-ве мито на імпорт з Китаю, якщо Пекін не скасує запроваджені минулого тижня 34%-ві мита на американську продукцію. Таким чином, за відсутності компромісу, загальний рівень мит США на китайський імпорт може сягнути 104%.
Нинішній виток ескалації став наслідком попередніх кроків обох сторін. Китайські 34% з’явилися як відповідь на аналогічні заходи з боку Вашингтона, які, у свою чергу, стали продовженням попередніх 20%-вих мит. У результаті середній тариф США на китайські товари вже досяг 76%.
Експерти попереджають: це вже не лише економіка, а битва принципів.
«Якщо тарифи будуть продовжувати рости і рости, це перетвориться на битву волі і принципів, а не економіки», — зазначає Сюй Тяньчень, старший економіст по Китаю в Economist Intelligence Unit.
Він також додав, що з огляду на поточні тарифи, подальше підвищення не має суттєвого значення: «Оскільки Китай уже стикається зі ставкою тарифу, що перевищує 60%, не має значення, чи зросте вона на 50% або 500%».
На тлі загострення Пекін посилює заходи зі стабілізації економіки. Кілька державних компаній оголосили про викуп акцій, а центральний банк пообіцяв підтримку фонду Central Huijin, який втрутився для зупинки обвалу на біржах.
Водночас експортери б’ють на сполох.
«Щойно тарифи перевищать позначку в 35%, вони фактично знищать увесь прибуток експортного сектору. Після цього Китай взагалі не повинен експортувати до США. Це може бути 1000%, але оскільки немає торгівлі, то немає і шкоди», — заявив Ден Ван, директор з Китаю в Eurasia Group.
За його словами, найбільш перспективним ринком для Китаю нині є Європа. Очікується, що лідер КНР Сі Цзіньпін цього тижня зустрінеться з прем'єр-міністром Іспанії для обговорення торговельної напруги між Пекіном і Брюсселем — зокрема, щодо експорту електромобілів.
Після Європи Сі відвідає Малайзію, В’єтнам і Камбоджу — країни, які раніше виграли від міграції китайського виробництва під тиском санкцій США, але тепер теж відчувають удар нової хвилі мит.
Нагадаємо, 2 квітня Трамп заявив про введення з 9 квітня 10%-вих мит для всіх країн і підвищених — зокрема для Китаю — до 34%. Це спровокувало обвал фондових ринків по всьому світу.