Новообраний президент США Дональд Трамп у перший день після своєї інавгурації підписав указ, який призупиняє всі програми зовнішньої допомоги на 90 днів. Метою цієї паузи є проведення аналізу того, чи відповідають ці програми цілям його політики. Одним з найбільших отримувачів американської допомоги є Україна, що викликає особливу увагу до цього кроку.
За інформацією Associated Press, наразі неясно, які саме програми потраплять під дію указу, оскільки кошти для багатьох проектів вже були виділені Конгресом і мають бути використані. Проте сам указ містить серйозні зауваження щодо ефективності та цілей зовнішньої допомоги. Трамп зазначив, що "індустрія і бюрократія іноземної допомоги не відповідають американським інтересам і в багатьох випадках суперечать американським цінностям". Крім того, він стверджує, що ці програми "сприяють дестабілізації миру в усьому світі, просуваючи ідеї, що прямо протилежні гармонійним відносинам між країнами".
У своєму виступі Трамп підкреслив, що "жодна іноземна допомога Сполучених Штатів більше не буде розподілятися в такий спосіб, який не буде повністю відповідати зовнішній політиці президента Сполучених Штатів". Рішення щодо розподілу допомоги буде ухвалювати державний секретар Марко Рубіо або його довірена особа, консультуючись з Управлінням з питань управління та бюджету.
Трамп, відомий своїм критичним ставленням до іноземної допомоги, неодноразово висловлювався проти витрат на зовнішні програми, незважаючи на те, що вони зазвичай становлять близько 1% федерального бюджету США. Він також неодноразово критикував надану Україні допомогу на зміцнення оборони в умовах агресії з боку росії.
Згідно з інформацією AP, деякі з найбільших отримувачів американської допомоги, зокрема Ізраїль (3,3 млрд доларів на рік), Єгипет (1,5 млрд доларів на рік) і Йорданія (1,7 млрд доларів на рік), малоймовірно зіткнуться з різким скороченням допомоги, оскільки ці суми вже включено в довгострокові фінансові пакети, які розраховані на десятиліття вперед і часто регулюються відповідними договорами.