Третя форма гривні: що готують в НБУ та як це вплине на курс і економіку України
Третя форма гривні: що готують в НБУ та як це вплине на курс і економіку України
18.03.2025
10

Національний банк України (НБУ) планує впровадити пілотний проєкт із запровадження цифрової гривні, яка стане третім видом національної валюти поряд з готівковою та безготівковою. За словами заступника голови НБУ Олексія Шабана, це стане новим етапом у розвитку фінансової системи України, відкриваючи нові можливості для громадян та бізнесу. 

"Почну з зауваження, що не електронні гроші, а цифрові гроші. Електронні гроші - це за природою дещо інше, та і мета, напевно", - підкреслив Шабан в інтерв'ю Центру економічної стратегії (ЦЕС), уточнюючи, що цифрові гроші повинні мати іншу природу і функціональність, аніж вже знайомі нам електронні кошти. 

За його словами, на сьогодні НБУ ще не прийняв остаточного рішення щодо початку емісії цифрової гривні. Однак в законі про платіжні послуги вже є стаття, яка регулює можливість створення такого виду валюти, як е-гривня, яка може бути використана поряд з іншими формами гривні — готівковою і безготівковою. "Тепер гривня може бути і цифровою. Ми не говоримо про те, що це буде єдиний вид валюти, і громадянин може сам вирішувати, користуватись чи ні. Не хочеш — не користуйся. Третя форма гривні, альтернативна", - зазначив заступник голови НБУ. 

Поява цифрової гривні, за словами Шабана, стане важливим кроком у розвитку цифрової економіки та інфраструктури країни. Як зазначив він, з розвитком цифрових технологій і цифрових активів стало зрозуміло, що товар або платіжний інструмент повинні мати тотожну природу. Це дозволить удосконалити багато аспектів фінансових операцій та створити більш зручну і прозору систему для споживачів та бізнесу. 

Однією з головних переваг цифрових грошей, за його словами, стане їхня програмованість. Це означає, що гроші з цифровим форматом можуть бути використані для автоматичних платежів за певними умовами. Наприклад, кошти з програми підтримки від держави, такі як єВідновлення, можуть бути витрачені тільки на певні види товарів, наприклад, будівельні матеріали. А гроші з єКнига можуть бути використані тільки для купівлі книг. 

"Зараз банки це вирішують відкриттям різних рахунків або емісій різних карток. Але якщо, припустимо, в адмінці в магазині певні товари будуть закодовані: це - будівельні матеріали, а це - книги, то набагато простіше, якщо у цих грошей є примітка, що ними можна сплатити тільки будівельні матеріали. Тоді снікерс з кока-колою цими грошима оплатити не можна", - пояснив Шабан. Після того як торговець отримує ці цільові кошти, на його гаманці позначка про їхню цільову спрямованість буде анульована, і він зможе використовувати їх, як звичні безготівкові або готівкові кошти. 

"Це симбіоз і чогось безготівкового, і аналогу готівки з прямою вимогою до центробанку", — додав він. 

Що стосується термінів запровадження цифрової гривні, Шабан пояснив, що НБУ наразі планує лише пілотувати певні технологічні аспекти. Метою цього пілотного проєкту є перевірка та тестування гіпотез, щоб зрозуміти, як система працюватиме на практиці. "Ми хочемо це робити у відкритому середовищі, тобто з реальними учасниками, як власниками гаманців, які будуть ці пілотні гривні витрачати, так і з мерчантами, які ці гривні будуть приймати", — зазначив Шабан. Зараз НБУ активно шукає технологічного провайдера для реалізації цієї платформи. "Ми працюємо і маємо підтвердження в зацікавленості від декількох українських банків бути учасниками цього проєкту. Рухаємось, це дослідження", - підсумував він. 

Варто зазначити, що станом на 1 січня 2025 року в обігу перебуває 2,6 мільярда банкнот на загальну суму 814,3 мільярда гривень і 14,8 мільярда монет (без пам’ятних та інвестиційних) на суму 7,96 мільярда гривень. На одного жителя України на початок 2025 року припадає 63 банкноти та 186 платіжних розмінних і обігових монет. Ці дані свідчать про великий обсяг готівкових грошей в обігу, і запровадження цифрової гривні може стати важливим кроком до більш ефективного і зручного використання національної валюти.