Українські виробники оголосили кінець ери дешевих продуктів: що чекає на споживачів

Українські виробники оголосили кінець ери дешевих продуктів: що чекає на споживачів

Президент Української плодоовочевої асоціації пояснює вплив погодних умов та балансу попиту і пропозиції

21.07.2025
15 год. тому
5

Ера дешевих продуктів у світи минає. Особливо це стосується дешевих натуральних фруктів та овочів.

Про це сказав президент Української плодоовочевої асоціації Тарасом Баштанником, повідомило РБК-Україна з посиланням на постанову його інтерв'ю ЦЕС.

"Я думаю, глобально хочу сказати, що, мабуть, ера дешевих продуктів минає. Собівартість росте, з трудовими ресурсами проблема все більше і більша. І це, мабуть, головна історія", - сказав він.

Представник виробників зазначив, що у цьому сезоні всі позиції дорогі. "Жодну не назвемо, яка дешева. Всі дорогі", - сказав він.

Він стверджує, що ціни в Україні формуються виключно на основі попиту та пропозиції. "Всіх хвилює просто баланс попиту і пропозиції. От і все. Тобто - за скільки готові купувати, за стільки і буде продаватися", - розповів Баштанник. Неврожай цього року 

За його словами, у цьому році у більшості випадків високі ціни були викликані погодними умовами.

"От я, наприклад, в цьому році зібрав суницю садову, полуницю, з врожайністю, наприклад, 10 т/га. А планова зазвичай, класична, вважається 17-20. Я зібрав удвічі менше. Але ціна в цьому році була не планова 55-60, а 100-120-130 (гривень)", - розповів він.

Тобто кореляція рівно вдвічі. "Тобто в грошах, у проєкті чи підприємстві, заробили, власне кажучи, те саме. Тобто сказати, що ці високі ціни дали додатковий прибуток - ні. 5-10% виробників, яким пощастило, або які завдяки власним зусиллям пройшли ці критичні погодні умови і отримали ті самі 17-20 т - ті отримали, безумовно, бонус", - сказав Баштанник.   Ціни на продукти в Україні 

Нагадаємо, темпи зростання споживчих цін в Україні в червні 2025 року сповільнилися 14,3%. Однак продуктова інфляція прискорилася до 23,2%.

У травні 2025 року на цінах на продовольство додатково позначилися весняні заморозки, що вплинули на вартість перших партій овочів і фруктів нового врожаю.