Українці дедалі менше довіряють банкам і переходять на криптовалюту: чим це обернеться?

Українці дедалі менше довіряють банкам і переходять на криптовалюту: чим це обернеться?

Гроші зміщуються у бік блокчейну: за рік обсяг традиційних переказів зменшився на 15%

04.07.2025
9 год. тому
4

Національний банк України повідомив про помітне зниження обсягу грошових переказів від фізичних осіб. Зокрема, за період січень–травень 2025 року українці отримали $3,5 млрд, тоді як за аналогічний період 2024 року ця сума становила $4,1 млрд. Таким чином, падіння склало близько 15%, а у порівнянні з 2023 роком — понад 27%. 

Одночасно регулятор зафіксував скорочення зняття готівки через банківські картки. Причинами називають жорсткіший фінансовий моніторинг, посилення валютного контролю, а також два ключові чинники — масову релокацію бізнесу та громадян за кордон, а також перехід частини користувачів на криптовалюту як більш зручну та менш регульовану альтернативу для розрахунків і збереження коштів. 

У банківському секторі прогнозують, що ця тенденція збережеться надалі, а традиційні грошові перекази й надалі зменшуватимуться. На думку аналітиків, українці все активніше використовують цифрові активи, особливо стейблкоїни, такі як USDT, для міжнародних і внутрішніх трансферів. 

На користь цього тренду свідчать кілька важливих факторів. По-перше, через регуляторні обмеження банківські перекази подекуди стали надто дорогими або навіть недоступними, особливо між фізичними особами. У таких випадках криптовалюти стали реальною альтернативою для переказів коштів за кордон — передусім до країн ЄС, Канади, США. 

По-друге, з 1 червня 2025 року в Україні запровадили нові ліміти на карткові перекази: до 100 тисяч гривень на місяць для клієнтів середнього і низького ризику та до 50 тисяч гривень для високоризикових. Це додатково стимулювало попит на криптовалютні інструменти. 

Згідно з дослідженнями WhiteBIT та Gradus Research, понад чверть українців уже володіють криптоактивами. За даними Global Ledger, з грудня 2020 року до травня 2024 року в Україні було відкрито близько 1,7 млн криптогаманців. 

Криптовалюти активно використовуються і для міжнародних переказів: українці конвертують гривню в USDT через криптообмінники, наприклад, 1654.exchange чи CyberCrypta, і пересилають кошти без традиційних обмежень SWIFT або банківської системи.