Відставка на порозі? Урсула фон дер Ляєн під прицілом проросійських сил у ЄС

Відставка на порозі? Урсула фон дер Ляєн під прицілом проросійських сил у ЄС

07.07.2025
7 год. тому
3

У Європейському парламенті у Страсбурзі сьогодні ввечері, 7 липня, розпочнуться дебати з приводу ініційованого румунськими ультраправими силами вотуму недовіри президентці Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн. Відповідне питання офіційно включене до порядку денного пленарного засідання.

Про це повідомляє Європарламент.

Формальним приводом для подання стала низка звинувачень на адресу фон дер Ляєн — зокрема, закиди у надмірній концентрації влади в руках Єврокомісії та діях в обхід Європарламенту. Крім того, ухвала суду ЄС у Люксембурзі розкритикувала недостатню прозорість її рішень у межах так званого «Пфайзергейту». Йдеться про відмову надати журналістам листування з главою фармацевтичної компанії Pfizer Альбертом Бурлою щодо закупівель вакцин від COVID-19, на що позов подала газета The New York Times.

Ініціатором процедури виступив румунський євродепутат Георге Піперея, який входить до групи Європейських консерваторів та реформістів. Однак ця група вже заявила, що подання є «особистою ініціативою окремих євродепутатів» і не відображає її офіційної позиції.

Манфред Вебер, голова найбільшої політичної сили Європарламенту — Європейської народної партії, у п’ятницю жорстко розкритикував саму ідею вотуму недовіри. «Просто продивіться список тих, хто підписав це подання про вотум недовіри. У ньому другорядні гравці, друзі путіна з антиукраїнською та антиєвропейською позицією», — наголосив він. Лідер ЄНП підкреслив, що його група «одностайно голосуватиме проти цього вотуму» і засудив спроби «дестабілізації» у часи складної міжнародної ситуації. «Це подання провалиться», — заявив Вебер, вважаючи дії ініціаторів безвідповідальними.

Очікується, що Урсула фон дер Ляєн сьогодні відповість на запитання євродепутатів після зустрічі з президенткою Європарламенту Робертою Мецолою. Остаточне голосування щодо долі вотуму заплановане на четвер, 10 липня. Згідно з регламентом, процедура буде відкритою.

Для того, щоб оголосити недовіру президентці Єврокомісії, необхідно заручитися підтримкою щонайменше двох третин від 720 членів Європарламенту. Експерти вважають шанси на успіх таких голосів мінімальними, з огляду на широке коло підтримки Урсули фон дер Ляєн серед найбільших політичних фракцій.