Військова поліція отримає зелене світло на обшуки, затримання та доступ до житла
Військова поліція отримає зелене світло на обшуки, затримання та доступ до житла
11.02.2025
61

Парламент продовжить роботу над створенням військової юстиції, зокрема, військової поліції. Про це в ефірі каналу "Рада" повідомив народний депутат, член Комітету з питань правоохоронної діяльності Олександр Бакумов.

За його словами, парламент активно працює над розробкою та впровадженням нових інституцій, зокрема військової поліції, спеціалізованої прокуратури та військових судів. "Ці органи забезпечать правопорядок в армії, захист військовослужбовців і цивільних, а також підвищать якість розслідувань правопорушень", – зазначив він.

Нагадаємо, що Верховна Рада 19 червня ухвалила в першому читанні законопроєкт про Військову поліцію №6569-д. Окрім того, 9 січня депутати підтримали за основу законопроєкт №10301, який передбачає запровадження спеціалізації суддів у розгляді справ про військові злочини, зокрема дезертирство та самовільне залишення місця служби.

Як раніше повідомляла "Судово-юридична газета", 30 травня Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності рекомендував парламенту ухвалити законопроєкт про Військову поліцію 6569-д та супровідний 6570-д. Останній передбачає зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу та Кримінального процесуального кодексу.

Законопроєкт визначає, що Військова поліція отримає широкі повноваження. Зокрема, під час проведення затримання підозрюваних у злочинах чи в умовах загрози життю і здоров'ю громадян вона матиме право тимчасово обмежувати рух транспорту і пішоходів, зупиняти та проводити поверхневу перевірку транспортних засобів, а також перевіряти документи у водіїв.

Крім того, у невідкладних випадках, коли йдеться про порятунок життя чи безпосереднє переслідування злочинців, Військова поліція зможе проникати до житла чи іншого володіння особи. При цьому вона повинна буде негайно повідомити орган досудового розслідування та прокуратуру.

Військова поліція матиме можливість здійснювати оперативно-розшукову діяльність, а її чисельність становитиме до 1,5% від загальної кількості Збройних Сил України. За невиконання законних вимог посадових осіб Військової поліції передбачається штраф до 17 000 гривень.

Фінансування діяльності Військової поліції здійснюватиметься за рахунок Державного бюджету, зокрема через Міністерство оборони, а також за підтримки міжнародних партнерів у межах міжнародних договорів та програм технічної допомоги.