Глава Європейського центрального банку (ЄЦБ) Крістін Лагард закликала Європейський Союз розвивати власну платіжну систему, щоб зменшити залежність від іноземних платформ, таких як Visa, Mastercard, PayPal (усі з США) та Alipay (Китай). За словами Лагард, створення європейської альтернативи стане важливим кроком у забезпеченні незалежності ЄС у фінансовій сфері. Однак на сьогодні це лише плани, оскільки для повноцінної заміни платіжних гігантів необхідно побудувати відповідну інфраструктуру.
Ці наміри Лагард озвучила під час інтерв'ю для Newstalk. Вона зазначила, що ЄС має посилювати контроль за цифровими платежами та працювати над забезпеченням альтернатив, які не будуть залежати від США чи Китаю. "Коли ви платите в інтернет-магазині карткою чи телефоном, ви завжди покладаєтеся на неєвропейську інфраструктуру. Visa, Mastercard, PayPal, Alipay – звідки вони? Або зі США, або з Китаю. Вся інфраструктура, що забезпечує платежі, – не європейська", – підкреслила Лагард.
Глава ЄЦБ також визнала, що ці компанії працюють відповідно до європейських нормативів, але наголосила, що Євросоюзу потрібно забезпечити наявність європейської альтернативи. "Про всяк випадок. Ніколи не знаєш, що може статися", – сказала вона.
Лагард наголосила, що йдеться не тільки про фінанси, а й про оборону та торгівлю. Вона закликала до зміцнення внутрішнього європейського ринку капіталу, створення єдиного нагляду та усунення бар'єрів, які заважають економічному зростанню. За оцінками МВФ, внутрішні обмеження у сфері послуг еквівалентні 110% тарифів, а в торгівлі товарами – 40%.
Це не перша подібна заява Лагард. Раніше вона вже підкреслювала у своїй промові на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, що ЄС необхідно активніше захищати свої інтереси та капітал. Вона також закликала залучати до ЄС фахівців, розчарованих у політиці нової адміністрації Дональда Трампа, і нагадала, що Європа має все необхідне для самостійного розвитку.