Як батькам реагувати на перше дитяче кохання, щоб підтримати та не нашкодити?
Як батькам реагувати на перше дитяче кохання, щоб підтримати та не нашкодити?
12.02.2025
23

Перше кохання — важливий етап у житті підлітка. Саме в цей період дитина навчається будувати стосунки, розуміти свої почуття та довіряти іншим. Однак не всі батьки надають цьому належну увагу, а інколи навіть знецінюють почуття дитини. Як же підтримати сина чи доньку під час цього етапу їхнього життя?

Психологиня організації "СпівДія Заради Дітей" Вікторія Готич надає кілька важливих порад, як правильно реагувати на перше кохання дитини, щоб не порушити довірчі стосунки.

Залишайтеся відкритими для розмов

Дайте дитині зрозуміти, що ви завжди поруч і готові вислухати її переживання без осуду. Якщо підліток ділиться з вами своїми почуттями, це означає, що він вам довіряє. Не смійтеся і не знецінюйте ці переживання, навіть якщо вони здаються вам легковажними. Ваше схвалення допоможе зміцнити довіру.

Не знецінюйте почуття

Ніколи не називайте перше кохання «дитячим» чи «несерйозним». Для вашої дитини це важлива і реальна емоційна подія. Якщо ви принижуєте її почуття, це може спричинити біль і закритість. Важливо визнати значущість цих переживань для підлітка.

Підтримка, а не контроль

Не варто забороняти дитині спілкуватися з об'єктом симпатії або суворо обмежувати їхні стосунки. Це може призвести до опору та бунту. Натомість допоможіть дитині зрозуміти, як будувати здорову комунікацію у стосунках: поважати особисті кордони, бути чесним і прагнути взаєморозуміння.

Розмовляйте про повагу у стосунках

Час від часу обговорюйте важливість поваги в стосунках, уміння реагувати на дискомфорт та порушення кордонів. Ви можете зробити це під час перегляду фільмів або читання книг, де йдеться про стосунки. Розмови про здорові та нездорові стосунки допоможуть дитині орієнтуватися у своїх емоціях.

Діліться власним досвідом

Ваші власні переживання з часів першого кохання можуть стати важливим елементом підтримки. Розповідайте дитині про свої емоції, ваші помилки і як батьки ставилися до ваших почуттів. Це збільшить довіру і покаже, що ви її розумієте.

Дозвольте вчитися на власному досвіді

Не намагайтеся втручатися у кожен момент і захищати дитину від емоційних труднощів. Перші почуття — це важливий досвід, навіть якщо вони супроводжуються розчаруваннями. Нехай дитина сама вчиться на цих переживаннях, а ви підтримуйте її у подоланні складних ситуацій.