Збитки від війни: як отримати компенсацію за новими правилами? Покрокова інструкція
Збитки від війни: як отримати компенсацію за новими правилами? Покрокова інструкція
07.03.2025
9

Кабінет міністрів України розширив перелік категорій, за якими громадяни можуть подавати заяви до Міжнародного реєстру збитків. Відтепер українці можуть подавати заявки  через "Дію" на відшкодування не тільки за пошкоджене чи знищене житло або смерть близького члена сім'ї, а й за інші форми шкоди, завданої війною. 

Про це повідомив прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду. Зокрема, громадяни можуть подавати заяви за такими категоріями, як пошкодження чи знищення нежитлового нерухомого майна, втрати доступу та контролю над майном на тимчасово окупованих територіях, серйозні тілесні ушкодження, примусова праця, сексуальне насильство та інші порушення прав людини. 

Зміни до Порядку подання заяв про відшкодування збитків були внесені з метою забезпечення більш широкого охоплення осіб, постраждалих від агресії росії. Тарас Мельничук, представник уряду у Верховній Раді, уточнив, що реєстрація заяв тепер охоплює також такі серйозні порушення прав, як катування, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження, а також позбавлення свободи. 

Міжнародний реєстр збитків для України був створений 17 травня 2023 року на саміті Ради Європи в Рейк'явіку, і є важливим кроком до формування міжнародного механізму компенсації для України. Ініціативу підтримали 40 країн, а офіс реєстру був відкритий в Києві. Подача заявок на відшкодування матеріальних збитків через реєстр розпочалася у квітні 2024 року, коли був відкритий прийом заяв лише за пошкоджене або знищене житло.