Майбутня угода між Україною та Сполученими Штатами має уточнити питання контролю та гарантій безпеки, яких прагнув президент Володимир Зеленський ще у вересні в обмін на доступ до українських мінеральних ресурсів. Про це повідомляє видання The Economist.
У новій угоді відсутня згадка про ініційований Дональдом Трампом законопроєкт на 500 мільярдів доларів, а також про американську вимогу стовідсоткового контролю над інвестиційним фондом. Замість цього власність на фонд буде розподілятися пропорційно внескам обох сторін, що свідчить про подальшу підтримку України з боку США.
Також було виключено положення, яке зобов’язувало Україну сплачувати у фонд подвійну суму від будь-якої майбутньої допомоги. Зеленський раніше критикував цю вимогу, називаючи її «боргом десяти поколінь українців». Водночас питання контролю фонду залишається відкритим. Один із пунктів угоди передбачає, що США контролюватимуть «максимальну суму», дозволену їхнім законодавством, що може суперечити положенню про пропорційний розподіл впливу.
За інформацією The Economist, майбутня угода має уточнити механізми контролю та гарантії безпеки, на яких наполягає українська сторона. Наразі ж у рамковій угоді містяться лише положення про «захист взаємних інвестицій». Водночас її преамбула передбачає ширшу «архітектуру угод» та підтримку України у здобутті гарантій безпеки.
Джерела видання, знайомі з перебігом переговорів, зазначають, що Володимир Зеленський не має наміру підписувати другу, більш розширену угоду, якщо вона не міститиме чітких гарантій безпеки для України. Початковий рамковий документ не потребує ратифікації парламентом, але майбутня угода вимагатиме такого затвердження.
Раніше ЗМІ повідомляли про те, що Україна і США узгодили деталі угоди щодо рідкісноземельних металів. Відомо, що Україна готова підписати документ, який передбачає спільну з США розробку своїх мінеральних ресурсів, включно з нафтою і газом.
Вчора прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що обидві країни фактично завершили роботу над остаточним варіантом угоди щодо рідкісноземельних металів. Вона отримала назву «Угода про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відбудови України». Також вчора Кабінет міністрів України розглядав текст цієї угоди.