Адвокат попереджає: За борги по ЖКГ можуть арештувати все! Навіть якщо ви не винні
Адвокат попереджає: За борги по ЖКГ можуть арештувати все! Навіть якщо ви не винні
28.10.2024
36

В Україні питання оплати комунальних послуг незалежно від місця перебування чи проживання власників нерухомості залишається на порядку денному. Адвокатка Віра Тарасенко пояснила, що усі повнолітні власники квартири або будинку, а також зареєстровані там особи мають обов’язок оплачувати комунальні послуги, навіть якщо вони не проживають за даною адресою або знаходяться за кордоном.

“Платити комунальні платежі мають абсолютно всі повнолітні власники даної квартири чи будинку та абсолютно всі зареєстровані там повнолітні особи, незалежно від того, є вони власниками даного житлового приміщення чи ні. Платити за комунальні послуги доведеться незалежно від того, чи проживаєте ви зараз у вашій квартирі або ж перебуваєте за кордоном. На жаль, це так. Як би сумно не звучало. Тож не хочете платити борги ЖКГ – не ставайте власником житлового приміщення або не прописуйтесь там. Іншого способу уникнути оплати не буде,” – сказала Віра Тарасенко.

Система передбачає солідарну відповідальність за борги, що означає, що комунальні служби мають право вимагати оплату з будь-якого повнолітнього власника чи прописаного у житловому приміщенні. Якщо ж одна людина покриває всю суму боргу, вона може звернутися до інших співвласників чи зареєстрованих осіб з вимогою повернути їхню частку.

Ситуації, коли один із власників сплачує за всіх, не рідкісні. Наприклад, у сім'ях, де лише одна особа має офіційний дохід, комунальні організації можуть стягувати борг саме з неї, блокуючи її банківські рахунки та картки.

Адвокатка пояснює: “Часто практично буває так, що у сім'ї одна людина працює, має офіційний заробіток, інші ж нічого не роблять. За підсумками тепломережі чи інші комунальні організації звертаються до суду. Отримують рішення про стягнення боргу солідарно із усіх прописаних там. Відправляють його на виконання. Виконавець, не довго думаючи, блокує всі розрахункові рахунки та банківські картки. І той, хто має офіційний дохід, майно та гроші на карті страждає першим. У решти, які нічого не робили до цього і не стали робити і після, нічого не змінилося. Їм все одно на заблоковані карти та майно, якого вони не мають. І вони нічого платити не збираються.”

Така ситуація призводить до того, що людина з доходами стикається з вибором: чи миритися з постійними арештами рахунків, чи сплатити весь борг і вимагати частку від інших співвласників. Віра Тарасенко зазначає, що після покриття боргу однією особою, вона має право вимагати від інших зареєстрованих осіб повернення їхньої частини, і, в разі відмови, подати на них до суду для стягнення частки оплати.

“Якщо у рішенні суду написано стягнути борг солідарно, то заплатити лише за себе не вийде. Прийде платити всю суму відразу. Тому що, якщо ви її порахуєте та поділіте, наприклад, на чотирьох, сплатите свою частину, борг все одно висітиме і арешти не знімуться. Але закликати інших до дисципліни все ж таки можна. Після оплати боргу вами за всіх ви у кожного з повнолітніх власників або прописаних має право вимагати повернути вам їхню частину. І якщо вони цього не зроблять, то вже ви маєте право звернутися до суду та стягувати з кожного їх частину оплати за комунальні послуги, які Ви змушені були заплатити за всіх відразу. Після чого направити це рішення на виконання і нехай вічно живуть із заблокованими картками та майном, або нехай борги стягуються з їхніх пенсій, доки не буде повного повернення. І, на жаль, це вже не проблема тепломереж, розумітися на вашій родині. Це більше проблема ваша. Але проблема вирішується, щоправда, треба попрацювати,” – зазначила адвокатка.