Бізнес поставлять на коліна: Нардепи ухвалили закон, який закриє тисячі підприємництв
Бізнес поставлять на коліна: Нардепи ухвалили закон, який закриє тисячі підприємництв
09.10.2024
175

Кабінет Міністрів України планує масштабне перезавантаження системи перевірок бізнесу, яке має на меті змінити карально-репресивний підхід до нагляду на превентивний та ризик-орієнтований. Основним завданням реформи є зменшення кількості планових перевірок та запобігання зловживанням, що часто виникають під час їх проведення. Законопроєкт №5837, який розглядався з 2021 року, був ухвалений 8 жовтня у першому читанні. За його підтримку проголосували 243 народних депутати.

Міністерство економіки зазначило, що основна мета законопроєкту — створити сприятливі умови для розвитку бізнесу та малих і середніх підприємств, що є важливою частиною дерегуляції підприємницької діяльності в Україні. 

"Ми прагнемо перезавантажити систему перевірок, переорієнтувати панівний сьогодні карально-репресивний підхід до нагляду та контролю на превентивний та ризик-орієнтований. Одна з ключових цілей — запровадити збалансовану, прозору систему, яка гарантувала подальше формування сприятливого бізнес-клімату та середовища для розвитку бізнесу. Але одночасно захищала б інтереси держави та людей", — заявив перший заступник міністра економіки Олексій Соболев.

Серед ключових положень нової системи перевірок передбачено кілька важливих нововведень. Зокрема, буде введене добровільне страхування цивільної відповідальності для підприємців з середнім та незначним ступенем ризику. Це дозволить суттєво зменшити кількість перевірок для тих, хто застрахований, а основна увага буде зосереджена на високоризикових підприємствах.

Також передбачено можливість проведення незалежного аудиту діяльності підприємців як профілактичного заходу. Такий аудит може бути проведений незалежними організаціями або контролюючими органами і у разі виявлення порушень підприємець матиме змогу їх виправити без штрафів. У разі позитивного результату аудиту кількість планових перевірок для підприємств зменшиться в півтора рази.

Значну роль у новій системі відіграватимуть громадські ради з питань державного контролю, які діятимуть при контролюючих органах. Їх залучення до процесу розгляду скарг підприємців допоможе підвищити об'єктивність розгляду і може зменшити навантаження на судову систему через досудове вирішення конфліктів.

Крім того, буде розширено функціонал Інспекційного порталу. Всі заходи контролю та документообіг здійснюватимуться в електронній формі, що значно спростить процес взаємодії між бізнесом та органами контролю.