Чому жінки живуть довше чоловіків: ключові фактори, що впливають на цю різницю
Наукові дослідження, біологічні особливості та вплив способу життя, які визначають тривалість життя
Жінки у всьому світі живуть довше за чоловіків, що підтверджують численні наукові дослідження.
Що саме впливає на те, що чоловіки мають меншу тривалість життя, розглянемо детальніше.
На клітинному рівні процес старіння залежить від багатьох факторів, зокрема від особливостей хромосом. У жінок є дві Х-хромосоми, тоді як у чоловіків одна Х і одна Y.
Ця відмінність впливає на темпи старіння клітин.
Жінки мають подвійний запас генів завдяки двом однаковим Х-хромосомам. Якщо один ген пошкоджується, завжди є резервний. Чоловіки ж не мають такого запасного механізму, тому у них більше клітин з часом починають працювати неправильно, що підвищує ризик захворювань.
Ще одна теорія пов’язана з особливостями серцевої діяльності жінок. У другій половині менструального циклу їхнє серце б’ється швидше, що можна порівняти з помірними фізичними навантаженнями. Через це серцево-судинні хвороби у жінок виникають пізніше, ніж у чоловіків.
Не варто забувати і про різницю в розмірах тіла. У високих людей організм містить більше клітин, а значить збільшується ймовірність шкідливих мутацій. Крім того, великі органи потребують більше енергії і швидше зношуються.
Оскільки чоловіки зазвичай вищі за жінок, їх організм частіше зазнає довготривалих ушкоджень.
Водночас значну роль може відігравати чоловічий гормон тестостерон, який формує багато типових рис чоловіків від голосу до росту волосся.
Рівень смертності серед чоловіків суттєво зростає разом зі сплеском тестостерону у підлітковому віці. Вчені пояснюють це тим, що під впливом гормону юнаки більше схильні до ризикованої поведінки — бійок, швидкого керування транспортом, пошуку гострих відчуттів. Крім того, чоловіки частіше наражаються на небезпеку самогубства.
За останніми даними розрив у тривалості життя між жінками та чоловіками має тенденцію зменшуватися в найближчі десятиліття.