На тлі війни в Україні у 2025 році ринок праці стикається з гострою кадровою кризою. За даними Державного центру зайнятості, найбільший дефіцит спостерігається серед кваліфікованих робітників та лікарів різних спеціалізацій.
Найбільша потреба у кваліфікованих працівниках
Особливо відчувається брак спеціалістів у таких галузях, як будівництво, ремонт, та технічне обслуговування. На сьогоднішній день найбільше вакансій для таких спеціалістів, як швачки, токарі, електромонтери, столяри, слюсарі-сантехніки, електрогазозварники, монтери колії, фрезерувальники, машиністи екскаваторів та оператори верстатів із програмним керуванням.
Нестача медичних працівників
Ще однією великою проблемою є нестача лікарів. Зокрема, зростає попит на сімейних лікарів, терапевтів і педіатрів. Цей дефіцит зумовлений не лише збільшенням потреби у кваліфікованих фахівцях, а й значною плинністю кадрів, особливо у медичних установах.
Проблеми в сфері торгівлі та послуг
Не менше кадрових труднощів спостерігається у сфері торгівлі та послуг. Зокрема, на ринку є великий попит на продавців, офіціантів, баристів та підсобних робітників. Продавці займають перше місце за кількістю вакансій (19 тисяч), а серед інших затребуваних професій – адміністратори (7 тисяч), кухарі (5 тисяч), охоронники (3 тисячі).
Станом на 31 березня 2025 року в Україні опубліковано 221 тисячу вакансій. Найбільше вакансій припадає на сферу торгівлі та послуг, кваліфікованих робітників і професіоналів. Високий попит спостерігається також на бухгалтерів, інженерів, лікарів, фармацевтів, медичних сестер і механіків.
Зміни на ринку праці та тенденція до дистанційної роботи
Фахівці відзначають, що попит на працівників змінюється залежно від соціально-економічної ситуації в країні. Зростає тенденція до відмови від офісної роботи на користь дистанційної зайнятості та самозайнятості. Однак найбільший попит на робочу силу все одно зберігається у таких сферах, як фізична праця, медицина, освіта та послуги.
Дефіцит кадрів у регіонах
Особливо складна ситуація з дефіцитом працівників спостерігається у Київській, Львівській та Дніпропетровській областях. У цих регіонах найбільше вакансій у сферах, що пов'язані з робітничими спеціальностями, торгівлею та медициною.