Медики пояснили, чому регулярний сон може бути корисним для вашого здоров'я

Медики пояснили, чому регулярний сон може бути корисним для вашого здоров'я

Дослідження показало, що коротка дрімота сповільнює старіння мозку

16.07.2025
5 год. тому
2

Денний сон може стати ключем до збереження молодості мозку. Британські та уругвайські вчені з Університетського коледжу Лондона та Університету Республіки виявили, що короткий денний сон пов’язаний із повільнішим зменшенням об'єму мозку в міру старіння.

У дослідженні, опублікованому в журналі Sleep Health, проаналізували дані понад 378 тисяч учасників віком від 40 до 69 років із масштабного британського біобанку UK Biobank. Метою було з’ясувати, чи існує причинно-наслідковий зв’язок між звичкою дрімати вдень і станом мозку.

Науковці використали інформацію про 97 генетичних варіантів — фрагментів ДНК, пов’язаних із схильністю до денного сну. Потім вони порівняли стан мозку людей, які генетично запрограмовані на денний сон, із тими, у кого таких змін у ДНК не виявлено.

Результати показали: у тих, хто мав генетичну схильність до денного сну, загальний об’єм мозку був більшим. За підрахунками, ця різниця відповідала віковому ефекту в межах від 2,6 до 6,5 років. Тобто мозок таких людей виглядав молодшим, ніж у тих, хто не дрімав.

«Наші результати показують, що для деяких людей короткий денний сон може бути частиною головоломки, яка допомагає зберегти здоров’я мозку з віком», — зазначила провідна авторка дослідження Вікторія Гарфілд з MRC Unit for Lifelong Health & Aging при UCL.

Хоча попередні дослідження вказували на те, що денний сон покращує короткочасні когнітивні функції, цього разу вчені не виявили суттєвих відмінностей у трьох інших показниках мозкової діяльності.

Також дослідження підтверджує, що навіть нетривала дрімота вдень може мати довготривалі переваги для здоров’я мозку.