Україна на межі банкрутства? Чому гроші партнерів можуть не врятувати економіку
Україна на межі банкрутства? Чому гроші партнерів можуть не врятувати економіку
14.11.2024
126

Наступного року дефіцит державного бюджету України зросте, покриваючись переважно за рахунок макрофінансової допомоги та зовнішніх кредитів. Такий підхід уряду відображає основні тенденції останніх років, коли війна змусила Україну значно покладатися на міжнародну підтримку. Проте вже на 2026 рік прогнозується значне скорочення макрофінансової допомоги, що спонукатиме Україну активізувати власні ресурси для економічного розвитку в довгостроковій перспективі.

Дефіцит бюджету на 2025 рік

У проєкті бюджету на 2025 рік, за даними, оприлюдненими Глобус Банком, закладено, що дефіцит буде покрито переважно зовнішніми джерелами фінансування. Очікується, що обсяг зовнішніх запозичень складе близько 1,65 трильйона гривень, що становить понад 38 мільярдів доларів. Сергій Мамедов, голова правління Глобус Банку, коментує:

"Державний кошторис на 2025 рік у співвідношенні доходів та видатків є дуже подібним до базового бюджету на поточний рік, що був ухвалений 9 листопада 2023 року."

За його словами, очікуваний рівень доходів на 2025 рік складе 2,33 трильйона гривень, порівняно з 1,77 трильйонами гривень цього року. Видатки, зі свого боку, плануються на рівні 3,94 трильйона гривень, тоді як у 2024 році цей показник склав 3,3 трильйона гривень.

Зростання доходів і видатків супроводжується збільшенням дефіциту: у 2025 році він прогнозується на рівні 1,61 трильйона гривень проти запланованих на цей рік 1,53 трильйона. Останні дані свідчать, що через постійні витрати на оборону Україна змушена шукати більше фінансування, залучаючи міжнародну допомогу. Мамедов підкреслює:

"Логіка бюджету на наступний рік майже тотожна цьогорічній. Як і з початку війни, уряд України покладатиметься на значну зовнішню фінансову та кредитну допомогу."

Джерела покриття дефіциту

Протягом минулого року Україна сподівалась отримати понад 41 мільярд доларів міжнародної підтримки, значну частину якої спрямували на видатки. Проте фактичний обсяг допомоги скоригували до 39 мільярдів доларів.

Останні прогнози Національного банку України свідчать, що до кінця 2024 року можливе збільшення обсягів макрофінансової допомоги до 42 мільярдів доларів. Це може додати ще 6,4 мільярда доларів безповоротної допомоги. Наступного року уряд планує залучити понад 38 мільярдів доларів, хоча частина цієї суми ще не підтверджена західними партнерами.

У фінансових планах враховується також кредит на 50 мільярдів доларів від країн G7, зокрема частка Євросоюзу становить 35 мільярдів євро (понад 37 мільярдів доларів). Однак міжнародні партнери попереджають, що обсяги фінансової підтримки можуть суттєво зменшитись у 2026 році. За даними НБУ, макрофінансова допомога скоротиться більш ніж у півтора раза – до 25 мільярдів доларів щорічно. Як зауважує Сергій Мамедов:

"Саме тому для покриття бюджетних видатків суттєво зростає потреба у своєчасному отриманні кредиту від G7, який, до речі, 'гаситиметься' коштом заморожених активів країни-агресора."

Перспективи економічного розвитку

Скорочення обсягів макрофінансової допомоги вимагає від уряду активізувати заходи для підтримки економічного зростання. Зокрема, планується реалізація програм пільгового кредитування для розвитку бізнесу. Однією з пріоритетних сфер стане енергетика, яка потребує додаткових інвестицій для підвищення ефективності. Очікується також, що програми підтримки будуть спрямовані на стратегічні галузі економіки, такі як агропромисловий комплекс, оборонна промисловість, будівництво та машинобудування.

Таким чином, дефіцит державного бюджету на 2025 рік буде покрито коштом зовнішніх запозичень, але перспективи на 2026 рік стимулюють уряд до переходу на моделі самозабезпечення.