Вперше в історії людства: вчені знайшли реальні докази життя за межами Землі
Вперше в історії людства: вчені знайшли реальні докази життя за межами Землі
17.04.2025
8 дн. тому
15

Група вчених з Кембриджського університету повідомила про нові, хоча поки що попередні, докази можливого існування життя на віддаленій екзопланеті K2-18b. За допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба (JWST) дослідникам вдалося виявити у її атмосфері сліди хімічних сполук, які на Землі утворюються винятково живими організмами. 

Про це повідомляє BBC.

K2-18b обертається навколо холодного червоного карлика та розташована на відстані близько 124 світлових років від Землі. Планета у два з половиною рази більша за нашу та вже привертала увагу науковців у минулому. Нинішні відкриття стали другим і більш переконливим виявленням можливих біосигнатур на її поверхні. 

Очільник дослідження, професор Нікку Мадхусудхан, переконаний, що вже незабаром можна буде зробити більш однозначні висновки. 

«Це найвагоміший доказ того, що там, можливо, є життя. Я можу реально сказати, що ми зможемо підтвердити цей сигнал протягом одного-двох років», — сказав він.

Учені зафіксували наявність диметилсульфіду (DMS) та диметилдисульфіду (DMDS) — молекул, які на Землі виробляються переважно морськими фітопланктоном і бактеріями. За словами професора, концентрація цих речовин на K2-18b може у тисячі разів перевищувати земні показники.

«Це дуже важливий момент в науці, але також дуже важливий для нас як виду. Якщо є один приклад, а всесвіт нескінченний, то є шанс, що життя існує на багатьох інших планетах», — додав Мадхусудхан.

Однак наразі достовірність даних становить лише 99,7% (три сигми), що недостатньо для наукового підтвердження. Для остаточного висновку необхідно досягти рівня п’яти сигм — тобто 99,99999%.
 
Скептицизм висловлюють і інші дослідники. Професорка Кетрін Хейманс з Единбурзького університету наголошує, що навіть за умови високої впевненості, не можна точно стверджувати біологічне походження газів.

«Навіть з такою впевненістю все ще залишається питання про походження цього газу», — зазначила вона.
 «На Землі його виробляють мікроорганізми в океані, але навіть маючи досконалі дані, ми не можемо з упевненістю сказати, що він має біологічне походження на чужому світі, тому що у Всесвіті відбувається багато дивних речей, і ми не знаємо, яка інша геологічна активність може відбуватися на цій планеті, що може виробляти молекули», — пояснила вчена.

Команда Кембриджа також визнає необхідність подальших досліджень. Вчені працюють з іншими лабораторіями, щоб перевірити, чи можливо синтезувати DMS і DMDS в абіотичних умовах, без участі живих організмів.
 
Крім складу атмосфери, науковці активно дискутують про саму природу K2-18b. Деякі гіпотези свідчать, що вона може мати океан рідкої води, інші — що це мінігазовий гігант без твердої поверхні. Проте обидві версії викликають суперечки, адже не всі з них узгоджуються з останніми даними JWST.
 
Попри численні запитання, професор Мадхусудхан налаштований оптимістично.

«Нам ще належить подолати чимало перешкод, але ми вже дуже близько. Ми не можемо сказати остаточно, що це життя, але ми впевнено наближаємося до розгадки», — підсумував він.