Українська влада отримала новий інструмент для моніторингу доходів населення завдяки впровадженню програми "Національний кешбек". Ця ініціатива дозволяє отримати доступ до інформації про фінансові операції фізичних осіб у законний спосіб.
Однією з умов участі у програмі є розкриття банківської таємниці. У договорах із клієнтами, зокрема у "ПриватБанку", "Ощадбанку" та інших фінустановах, чітко прописано, що клієнт надає дозвіл на доступ до інформації про всі свої рахунки. Про це повідомив юрист Адвокатського об'єднання "Костянтина Глоби" Сергій Ланкін у коментарі УНІАН.
Що це означає для українців?
Сергій Ланкін зазначає, що нові умови цілком відповідають чинному законодавству. Клієнти добровільно погоджуються на це, підписуючи договір для участі у програмі. Однак юрист попереджає: для громадян із незадекларованими доходами це може стати серйозною проблемою.
"Сама умова договору про розкриття банківської таємниці відповідає чинному законодавству України - коли клієнт підписує договір про отримання картки для Нацкешбеку, він добровільно погоджується виконати цю умову", - зазначив експерт.
Раніше банківська таємниця розкривалася лише за рішенням суду. Тепер банки можуть надавати дані на запит правоохоронних органів.
Мета — контроль доходів та протидія тіньовій економіці
Юрист підкреслив, що державу цікавлять доходи населення, а люди їх не хочуть показувати.
"І можлива мета, з якої влада вирішила дізнатися банківську таємницю, - це фінансовий моніторинг рахунків фізичних осіб, оскільки, наприклад, у банківських установах та у податковій наразі набагато простіше отримати доступ до рахунків юридичних осіб та моніторити операції, які за ними здійснювалися", - пояснив Ланкін.
Розкриття банківської таємниці дозволить боротися з такими проблемами, як незареєстрований бізнес, відмивання коштів та "прокрутка" великих сум через картки фізичних осіб. За словами Ланкіна, це може призвести до нарахування податків із незадекларованих доходів.
"Загалом після розкриття банківської таємниці влада зможе побачити незадекларовані доходи громадян. Цю інформацію податкова може використати, до прикладу, щоб дорахувати таким людям податок на прибуток", - додав експерт.
Чи вплине це на держслужбовців?
Окрім боротьби з тіньовими доходами громадян, моніторинг фінансів може стати ефективним інструментом для перевірки способу життя держслужбовців.
"Наприклад, правоохоронці зможуть порівняти їхні витрати з фактичними доходами. Це досить спрощує життя Національному агентству з питань запобігання корупції та Національному антикорупційному бюро України", - підкреслив Ланкін.
Юрист також припускає, що банки зможуть ділитися даними з податковою службою для боротьби зі "схемами", які відповідають чинному законодавству, але використовуються для уникнення податків. Одним із прикладів є оформлення працівників у ресторанному бізнесі як ФОПів.
Що далі?
Розкриття банківської таємниці — це новий крок у боротьбі з тіньовою економікою, але водночас це викликає побоювання у громадян. Наскільки ефективним і справедливим буде цей механізм, покаже час.